Służby przyglądają się przetargowi na serwery

opublikowano: 04-04-2019, 22:00

Wielkim przetargiem na serwery dla uczelni organizowanym przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo- Sieciowe interesują się służby i politycy.

W lutym opisywaliśmy przetarg, w którym Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN oraz siedem uczelni technicznych chcą kupić klaster obliczeniowy i system składowania danych wraz z systemem chłodzenia. Organizatorom przetargu, którego wartość szacowana jest na 80-100 mln zł, wykonawcy zarzucali preferowanie rozwiązań firmy Huawei, z którą zamawiający współpracuje od kilku lat, a w 2015 r. uruchomił razem z tą firmą Centrum Innowacji PCSS- Huawei. PCSS odrzucał zarzuty i twierdził, że wielu wykonawców jest w stanie spełnić wymagania zapisane, dokumentacji postępowania. Przetarg finansowany jest z funduszy strukturalnych Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w ramach projektu „PRACE” i funduszy własnych jednostek badawczo-rozwojowych.

Przetarg pod lupą:
Przetarg pod lupą:
PCSS kierowane przez prof. Jana Węglarza, dostarcza  infrastrukturę obliczeniową oraz zaawansowane usługi związane z przetwarzaniem danych czy udostępnianiem systemów archiwizacji o dużych pojemnościach. Kontrowersje przy przetargu na serwery spowodowały, że instytucji zaczęły przyglądać się trzyliterowe służby.
fot.PAWEŁ MATYSIAK-POLSKA PRESS-EAST NEWS

Szpiegowska afera w tle

Jedno z największych postępowań sprzętowych w ostatnim czasie znalazło się w orbicie zainteresowania m.in. Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

— Poprosiliśmy o dokumenty związane z przetargami i obecnie trwają czynności analityczno-informacyjne— powiedział Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

Z naszych informacji wynika, że czynności te trwają od ponad 1,5 miesiąca. Kilka niezależnych źródeł potwierdziło nam, że sprawie przygląda się też Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Agencja, jak to ma w zwyczaju, nie komentuje sprawy, ale też nie zaprzecza.

— ABW nie podaje do wiadomości publicznej informacji na temat prowadzonych działań, bez względu na to czy w danej sytuacji są, czy nie są podejmowane pewne czynności — poinformowało biuro prasowe Agencji.

Zainteresowanie ABW sprawą nie dziwi. Przypomnijmy, że w styczniu zatrzymała ówczesnego pracownika polskiego oddziału Huawei Weijinga W., któremu postawiono zarzut szpiegostwa. Weijing W. od 2017 r. był dyrektorem Huawei odpowiedzialnym za sprzedaż produktów firmy w sektorze publicznym, miał kontakty także w PCSS, co potwierdzają też nasze źródła.

Istotne jest też, że PCSS to jedno z polskich centrów komputerów dużej mocy. Zarządza m.in. siecią PIONIER, która łączy wszystkie uczelnie i instytuty badawcze. Dostarcza także infrastrukturę obliczeniową oraz zaawansowane usługi związane z przetwarzaniem danych czy udostępnianiem systemów archiwizacji o dużych pojemnościach. Jest wykorzystywana do obliczeń w ramach międzynarodowych i krajowych projektów badawczych m.in. z obszaru chemii obliczeniowej, fizyki wysokich energii (CERN), bioinformatyki, w tym wyznaczania sekwencji genomów, radioastronomii (VLBI, LOFAR) czy symulacji zanieczyszczeń środowiska. Dostęp do klastra oznacza dostęp do danych, a od miesięcy trwa wzmożona dyskusja o bezpieczeństwie urządzeń oferowanych przez chińskie firmy.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Pytania do ministra

W kontekście m.in. bezpieczeństwa sprawa przetargu na serwery w ośrodku naukowym zainteresowała m.in. posła Pawła Pudłowskiego, przewodniczącego sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

W interpelacji skierowanej do ministra nauki i szkolnictwa wyższego pytał m.in. o to, czy ministerstwo analizowało ryzyko dla bezpieczeństwa wynikające z opisywanych wcześniej przypadków wyposażania sprzętu produkowanego w Chinach w tzw. back-door, w związku z faktem, że sprzęt zakupiony w przetargu może być wykorzystany w ramach oferty PCSS dla środowisk naukowych i komercyjnych na potrzeby różnych zastosowań o strategicznym znaczeniu dla kraju, np. prac badawczo-naukowych.

„Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie prowadziło analiz dotyczących wykorzystywania sprzętu produkowanego w Chinach w badaniach naukowych” — odpowiedział Sebastian Skuza, podsekretarz stanu w MNiSW.

Poseł pytał też o potencjalny konflikt interesów wynikający z faktu, że Huawei wspiera finansowo projekty badawcze prowadzone przez naukowców (np. te w PCSS), a następnie startuje jako komercyjny dostawca (za pośrednictwem swoich polskich dystrybutorów) w przetargach w tych instytucjach.

„Umowa o dofinansowanie nie wyklucza, aby przedsiębiorca niebędący członkiem konsorcjum, który wnosi wkład do projektu, brał udział w postępowaniu przetargowym. Zamawiający musi natomiast zapewnić przeprowadzenie takiego postępowania w sposób gwarantujący wszystkim uczestnikom postępowania równy dostęp do informacji, transparentność, równe traktowanie, uczciwą konkurencję, brak uprzywilejowań” — odpowiedział podsekretarz stanu.

W przetargu PCSS pierwotny termin otwarcia ofert był wyznaczony na 31 stycznia. Tymczasem zamawiający dopiero w lutym opublikował dokumentację dotyczą instalacji eklektycznej, sanitarnej i automatyki budynkowej, a w marcu opublikował kolejne schematy. Wykonawcy zadali łącznie około 300 pytań. PCSS dokonał szeregu zmian w SIWZ. Pod koniec marca Intaris i Comtegra złożyły kolejne odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej (wcześniej składały je Koncept i ZSK).

Aktualny termin składania ofert to 16 kwietnia, ale niewykluczone, że zostanie po raz kolejny przesunięty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane