Smartfony zmniejszają korę mózgową dzieci

opublikowano: 09-05-2019, 22:00

Popełniłam błąd, dając moim starszym dzieciom telefony w wieku 13 lat — powiedziała Madonna w wywiadzie dla brytyjskiego „Vogue’a”.

Miała rację — napisał „MarketWatch”. Z nadal trwającego badania amerykańskiego National Institutes of Health, prowadzonego na 11 tys. dzieci w ciągu 10 lat, wynika, że u tych, które używają smartfonów więcej niż siedem godzin dziennie, zachodzą zmiany w mózgu, które polegają m.in. na zmniejszeniu się kory mózgowej, co wiąże się z niższym IQ. Nawet te dzieci, które używają smartfonów jedynie dwie godziny dziennie, wykazują się słabszymi umiejętnościami językowymi i poznawczymi.

Fot. Fotolia

Wstępnie pokazały to badania rezonansem magnetycznym na grupie 4,5 tys. uczestników. Używanie smartfonów przez dzieci i nastolatków wiąże się nieodłącznie z korzystaniem z takich aplikacji, jak Snapchat, Instagram czy Facebook. Badanie przeprowadzone w 2015 r., opublikowane w „Cyberpsychology, Behavior and Social Networking”, sugeruje, że młodzi ludzie, którzy często używają portali społecznościowych, spędzając na nich ponad dwie godziny dziennie, są bardziej narażeni na występowanie różnych objawów słabego zdrowia psychicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane