Śmiałe plany Petrolinvestu

Paweł Janas
26-11-2009, 11:02

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczyna współpracę z Petrolinvestem. Dwa dni temu spółki podpisały umowę o  współpracy, dziś uchylają rąbka tajemnicy ws. wspólnych planów.

Petrolinvest chce wydać na inwestycje w latach 2010-2011 ok. 70-100 mln USD, z czego większość w przyszłym roku – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Paweł Gricuk, prezes Petrolinvestu.
Środki te zostaną przeznaczone na prace poszukiwawcze, wiercenia itd.
Skąd pieniądze? Jak tłumaczył Gricuk, w przyszłym tygodniu przedstawiciele spółki spotkają się z funduszami amerykańskimi, od których chcieliby pozyskać ok. 40 mln USD. Petrolinvest liczy też na środki z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju – tu mowa o 50, do 70 mln USD. Jest jeszcze dwóch innych partnerów do ewentualnego finansowania inwestycji, w tym m.in. firma z Chin.

Jaka jest rola PGNiG-u? Spółka ma dostarczyć wiertła i fachowców. Wystartuje też w przetargu na prace wiertnicze dot. złóż na Jamale. Jeśli prace wykażą obecność złóż, do akcji wkroczy Petrolinvest.
Paweł Janas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Śmiałe plany Petrolinvestu