Śmieciowe lepsze od rządowych

MWIE
05-12-2013, 00:00

Na zyski z obligacji możemy liczyć, tylko akceptując podwyższone ryzyko — mówi Simon Fasdal, zarządzający w Saxo Banku.

Ceny polskich obligacji rządowych mogą w najbliższych miesiącach dalej pozostawać pod presją, a najwyższe stopy zwrotu powinny przynieść europejskie obligacje korporacyjne o podwyższonym ryzyku, mówi w rozmowie z „PB” Simon Fasdal.

— W naszym bazowym scenariuszu, który zakłada powolne ożywienie i niskie, ale dodatnie, stopy zwrotu z aktywów, najlepszą inwestycją wśród obligacji powinny być europejskie papiery korporacyjne, zwłaszcza o podwyższonym ryzyku — powiedział Simon Fasdal.

Zainteresowanie tego typu inwestycjami podbić powinny utrzymujące się wyjątkowo niskie rentowności obligacji rządów z krajów strefy euro, zmuszające inwestorów do szukania zysków gdzie indziej. Specjalista spodziewa się, że rentowności polskich obligacji skarbowych pójdą w przyszłym roku jednak nieco w górę, co dla inwestorów oznaczałoby niskie lub nawet ujemne stopy zwrotu.

— Ze względu na niski poziom długu publicznego polskie obligacje są atrakcyjne, a kraj skorzysta na ożywieniu w strefie euro.

Jednak może im zaszkodzić lekki wzrost stóp procentowych NBP — mówi Simon Fasdal.

Ekspert zaznacza, że czynnikiem ryzyka dla podstawowego scenariusza rynkowego byłoby natrafienie ożywienia na przeszkodę, jaką na przykład byłaby niewypłacalność któregoś z krajów europejskich, co jest mało prawdopodobne. Obligacjom na globalnych rynkach więcej szkodzić nie powinna natomiast perspektywa zmniejszenia QE3.

— Rynek uwzględnił w cenach zbliżanie się zaostrzenia polityki Fedu. Gdyby jednak ono opóźniło się jeszcze bardziej, najlepszą inwestycją byłyby obligacje krajów Ameryki Łacińskiej — ocenił Simon Fasdal.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Śmieciowe lepsze od rządowych