Czytasz dzięki

SNB gotów interweniować na rynku walutowym

opublikowano: 27-01-2015, 08:12

Jean-Pierre Danthine, wiceszef SNB powiedział, że bank centralny Szwajcarii jest gotów interweniować na rynku walutowym w celu dalszego złagodzenia polityki pieniężnej, donosi Reuters na swojej stronie internetowej.

15 stycznia SNB niespodziewanie zrezygnował z utrzymywanego przez trzy lata ograniczania umocnienia franka wobec euro. Spowodowało to natychmiastowe duże  umocnienie szwajcarskiej waluty. SNB tłumaczył później, że bronienie kursu franka przez umocnieniem wobec euro kosztowałoby go w styczniu nawet 100 mld CHF, gdyby taka polityka była kontynuowana.

Jean-Pierre Danthine
Zobacz więcej

Jean-Pierre Danthine Bloomberg

- Rezygnacja z bronienia minimalnego kursu oznacza zacieśnianie polityki. Akceptujemy to, ale tylko do pewnego stopnia. Fundamentalnie jesteśmy przygotowani do interweniowania na rynku walutowym – powiedział  Jean-Pierre Danthine w wywiadzie dla dziennika TagesAnzeiger.

Wiceszef SNB przyznał, że potrzeba trochę czasu, aby rynki walutowe ustabilizowały się po zmianach. Oczywiście odmówił wskazania poziomów kursów uznanych za docelowe przez bank centralny Szwajcarii. Podkreślił jedynie, że SNB patrzy nie tylko na kurs euro, ale także na notowania dolara.

Mówiąc o nowej strategii walutowej Danthine powiedział, że Szwajcaria nie pójdzie drogą Danii, która powiązała koronę z euro. Na „bliższe przyjrzenie się” zasługuje natomiast jego zdaniem system przyjęty przez Singapur, gdzie dopuszcza się wahania miejscowego dolara wobec walut głównych partnerów handlowych w zakresie, który nie jest znany publicznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane