Czytasz dzięki

SNB nadal może hamować umocnienie franka

opublikowano: 18-05-2020, 11:50

Wzrost depozytów w banku centralnym Szwajcarii w ubiegłym tygodniu sugeruje, że nadal mógł on kupować waluty starając się łagodzić presję aprecjacyjną na franka.

Banki komercyjne miały zaparkowane w Szwajcarskim Banku Narodowym (SNB) w ubiegłym tygodniu 674 mld CHF, czyli o 4 mld CHF więcej niż tydzień wcześniej. To najmniejszy wzrost depozytów od miesiąca. Ekonomiści uznają, że jeśli idą w górę w okresie poszukiwania przez inwestorów tzw. bezpiecznych przystani, może to oznaczać interwencję banku centralnego na rynku walutowym w celu hamowania umocnienia franka. W ostatnim czasie zmianę depozytów mogą jednak powodować także operacje płynnościowe banku centralnego wynikające z wspierania gospodarki w okresie pandemii.

Zobacz więcej

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB)

Bloomberg

Prezes SNB, Thomas Jordan, a także Andrea Maechler z władz banku centralnego sygnalizowali niedawno, że bank centralny zwiększył intensywność interwencji w ostatnich tygodniach. Kurs franka zbliżył się do 1,05 za euro, czyli poziomu uznanego za umowną granicę, której możliwość naruszenia skłania SNB do interwencji.

W poniedziałek frank osłabia się o 0,06 proc. do 1,0513 za euro.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane