SNB zaklina franka

Michał Żuławiński Bankier.pl, Kamil Zatoński
17-09-2015, 22:00

Szwajcarski Bank Narodowy nie powtórzył styczniowego trzęsienia ziemi i nie zmienił stóp procentowych.

Bank zdecydował się utrzymać pasmo wahań dla trzymiesięcznej stawki LIBOR CHF w przedziale od -1,25 do -0,25 proc. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie -0,75 proc. Taka decyzja była oczekiwana przez rynek. SNB po raz kolejny powtórzył, że w jego opinii „frank szwajcarski jest znacznie przewartościowany, i to mimo ostatniego osłabienia”. Dodano, że instytucja jest gotowa do interweniowania na rynku, jeśli będzie to konieczne. Kurs EUR/CHF jest wciąż około 10 proc. niżej niż w styczniu, przed pamiętną decyzją o zaprzestaniu bronienia poziomu 1,20, co przełożyło się na skokowe umocnienie franka do m.in. euro i złotego.

POD KRESKĄ:
Zobacz więcej

POD KRESKĄ:

Thomas Jordan, prezes SNB, zapowiedział podtrzymanie polityki ujemnych stóp procentowych w „dającej się przewidzieć przyszłości”. Bloomberg

David Marmet, ekonomista Zuercher Kantonalbank, cytowany przez agencję Bloomberg, podkreśla, że żywym źródłem niepewności dla bankierów z Zurychu jest polityka Europejskiego Banku Centralnego.

— Jeśli EBC zwiększy program luzowania ilościowego, czego nie wykluczał prezes Mario Draghi, frank znów może się umocnić i znaleźć się około poziomu 1,0 względem euro. SNB zostanie wtedy zmuszony do ponownej interwencji — dodaje David Marmet.

Bank przedstawił nowe prognozy dla gospodarki. Realny wzrost PKB w 2015 r. ma wynieść 1 proc., natomiast wskaźnik cen ma spaść o 1,2 proc. r/r. Obecnie w Szwajcarii panuje najgłębsza od ponad 50 lat deflacja. SNB, w przeciwieństwie do innych banków centralnych, nie posiada jasno sprecyzowanego celu inflacyjnego.

„SNB uważa, że inflacji nie da się dokładnie zmierzyć. Istnieją liczne problemy związane z jej pomiarem, na przykład wzrost jakości dóbr i usług, które nie są w pełni ujmowane w obliczeniach CPI. W rezultacie inflacja bywa zawyżana” — czytamy na stronie internetowej SNB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl, Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SNB zaklina franka