Śnieżka broni się dobrymi wynikami

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 21-08-2007, 00:00

spółka dnia W okresie silnych tąpnięć inwestorzy łaskawie patrzą na firmy zdrowe fundamentalnie

Ostatnie tygodnie pokazały, że podkarpacki producent farb i lakierów odporny jest na silne giełdowe tąpnięcia. Od 6 lipca indeksy małych i średnich spółek straciły ponad 20 proc., a akcje Śnieżki w tym czasie zyskały około 9 proc.

Nie bez znaczenia okazały się solidne fundamenty spółki z Lubziny. Potrafi ona zarabiać na boomie budowlanym. W pierwszej połowie tego roku skonsolidowane przychody Śnieżki skoczyły o ponad 20 proc., do 240 mln zł. W podobnym tempie rósł również zysk netto. Jeszcze lepiej przedstawiają się wyniki jednostkowe Śnieżki, której zysk netto poprawił się o blisko 70 proc.

Spółce pomógł rynek. Przynajmniej od drugiej połowy ubiegłego roku widać było, jak boom budowlany zwiększa sprzedaż jej produktów. W pierwszych miesiącach tego roku łagodna zima sprzyjała pracom budowlanym i tym samym większemu popytowi na farby. Wreszcie widoczna w wynikach jest ekspansja Śnieżki na rynek rumuński. Zarząd rozważa wybudowanie własnej fabryki w tym nowym państwie członkowskim UE, ale nie zdradza jeszcze konkretów.

Na razie strategicznym kierunkiem zagranicznym pozostaje Ukraina. To — po naszym kraju — drugi najważniejszy rynek zbytu. Śnieżka ma tam dwa zakłady produkcyjne, a jej udział w ukraińskim rynku farb i lakierów wynosi 15 proc. Ważnym

impulsem do rozwoju na tamtym rynku może być EURO 2012. Zarząd liczy, że rozwój gospodarczy wymuszony organizacją EURO 2012 może wzmocnić jej pozycję na Ukrainie. Ale są też inne nie mniej ważne czynniki, które mogą decydować o kondycji producenta farb. Spółka oczekuje korzystnego wpływu ustawy o wykupie mieszkań spółdzielczych. Jeśli przynajmniej część z nich trafi na rynek, to przyszli właściciele będą zapewne chcieli przeprowadzić w nich remonty.

Nie tylko wynikami firmakreuje wartość dla swoich akcjonariuszy. Producent farb m.in. wypłaca dywidendę i przeprowadza buy-back. Na ostatnim walnym zgromadzeniu zdecydowano, że Śnieżka wypłaci na dywidendę 13,85 mln zł, czyli prawie 53,3 proc. zeszłorocznego zysku. Dniem ustalenia praw do dywidendy będzie najbliższy piątek, a dniem wypłaty — 10 września. WZA uchwaliło też umorzenie 2,175 mln akcji serii D, skupionych w tym roku przez spółkę.

co dalej

Małe obroty

Kiedy obserwuje się, jak kolejne miliardy wyparowują z naszej giełdy, widać, że Śnieżka (poza wyraźniejszym spadkiem pod koniec lipca) ma naprawdę niezłe ostatnie tygodnie. Na tle branży producentów materiałów budowlanych wyróżnia się niewygórowanym wskaźnikiem C/Z — poniżej 24, podczas gdy średnia dla sektora to ponad 35. Kolejne udane kwartały mogą jeszcze poprawić atrakcyjność spółki. Drażnić może kiepska płynność tych walorów na giełdzie. W tym miesiącu średni obrót nimi na sesji nie przekraczał 2 tys. akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu