'Solidarność' chce przyjęcia Karty Praw Podstawowych

PAP
opublikowano: 05-11-2007, 18:12

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność będzie zabiegała o  bezwarunkowe przyjęcie Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej - zapowiedział w poniedziałek w Poznaniu Andrzej Adamczyk, kierownik działu Zagranicznego KK  NSZZ "Solidarność"

Karta, przyjęta na szczycie w Nicei w 2000 roku, gwarantuje najważniejsze prawa obywatelskie, ekonomiczne i socjalne obywateli UE, ale ma zyskać moc prawną w dniu wejścia w życie Traktatu Reformującego. Rząd Jarosława Kaczyńskiego przyłączył się do tzw. protokołu brytyjskiego, na mocy którego Karta Praw Podstawowych ma mieć ograniczone zastosowanie w Wielkiej Brytanii i Polsce.

Według "Solidarności", przyłączenie się Polski do tzw. protokołu brytyjskiego, na mocy którego Karta Praw Podstawowych UE ma mieć ograniczone zastosowanie w Wielkiej Brytanii i w Polsce, może ograniczyć prawa pracownicze w Polsce.

Adamczyk przypomniał, że o przyjęcie całości karty związek zabiegał u premiera Jarosława Kaczyńskiego.

"Zabiegaliśmy o jej przyjcie u premiera Kaczyńskiego - bezskutecznie i nie do końca było wiadomo, jakie są obawy polskiej strony co do jej wprowadzenia. Teraz chcemy, aby wprowadził ją rząd Donalda Tuska. Szansa na sukces jest większa, bo Tusk powiedział, że Karta Praw Podstawowych ma w Polsce obowiązywać" - dodał Adamczyk.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu