Solidarność przeciw ulgom dla młodych

opublikowano: 11-02-2018, 22:00

Związkowcy krytykują projekt zwolnienia z ZUS przedsiębiorców do 24. roku życia. Martwią się o ich etaty, emerytury i konkurencję.

W obecnej kadencji NSZZ Solidarność wielokrotnie udowodniła, że ma realny wpływ na partię rządzącą. Sztandarowym przykładem jest niedawna skuteczność związku w forsowaniu ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Stosunek „S” do projektów ustaw często przesądza o tym, czy mają one szanse na uchwalenie, czy trafią do kosza.

ULGI NA ZUS: PO licytuje się z rządem na pomoc dla młodych przedsiębiorców
Zobacz więcej

ULGI NA ZUS: PO licytuje się z rządem na pomoc dla młodych przedsiębiorców Fot. Marek Wiśniewski

Ta polityczna siła związku kierowanego przez Piotra Dudę źle wróży projektowi Platformy Obywatelskiej (PO), zakładającemu wsparcie finansowe młodych osób startujących w biznesie. Pomoc ma polegać na zwolnieniu młodych przedsiębiorców ze składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne do 24. roku życia. Następnie, od 25. roku życia młodym biznesmenom przysługiwałyby przez 2 lata obniżone stawki na ZUS (o 80 proc., jak obecnie). Solidarność jest zdecydowanie przeciw.

„(…) konsekwencją będzie przede wszystkim zebranie niższego kapitału na indywidualnym koncie emerytalnym, co przyczyni się do niskiego świadczenia emerytalnego w przyszłości” — czytamyw opinii Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Władze „S” martwią się też, że pomysł największej partii opozycyjnej przyczyni się do zaburzenia zdrowej konkurencji między przedsiębiorcami. Szefostwa związku nie przekonuje argument PO, że propozycja wesprze rozwój innowacyjności, charakteryzującej młode biznesy. Zdaniem „S”, pomysł opozycji przyczyni się do „utrudnień w uzyskiwaniu przez młode osoby statusu pracownika” i rozwoju fałszywego samozatrudnienia, do czego zachęcać będą niższe koszty. Młodych nie przeraża ta perspektywa — zwłaszcza że projekt daje możliwość wyboru.

— Niewątpliwie każda ulga, a szczególnie w składkach na ZUS, zachęcałaby do zakładania własnej działalności przez ludzi młodych. Taka pomoc jest bardzo istotna na początku działalności, kiedy obciążenia są duże i bardzo odczuwalne. Oczywiście trzeba pamiętać, że brak płacenia składek przez pewien czas oznaczałby niższe świadczenia emerytalne w przyszłości. Każdy młody przedsiębiorca musiałby sobie przekalkulować, co mu się bardziej opłaca, jakie ma cele, jak mu idzie biznes i jakie ma perspektywy — mówi Beata Dzidzińska, prezes Studenckiego Forum Business Centre Club.

Projekt PO został skierowany w Sejmie do pierwszego czytania. Negatywne stanowisko „S” może być dla klubu PiS argumentem za jego odrzuceniem. Posłowie czekają na razie na opinię rządu, ze strony którego można się spodziewać zastrzeżeń związanych z obciążeniem dla budżetu. Ulgę na start, czyli półroczne zwolnienie ze składek na ZUS dla wszystkich zakładających własną działalność gospodarczą, niezależnie od wieku, przewiduje ponadto Konstytucja biznesu, nad którą pracuje Sejm.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Solidarność przeciw ulgom dla młodych