Spada oprocentowanie obligacji 3-letnich

Tomasz Lipczyński
27-10-1998, 00:00

Spada oprocentowanie obligacji 3-letnich

W najbliższym czasie, w tzw. okresie odsetkowym od listopada do stycznia, trzyletnie obligacje będą słabiej oprocentowane niż do tej pory.

Papiery z trzeciej czwartej i piątej pożyczki państwowej (z 5-proc. marżą odsetkową) oprocentowane będą na 17,08 proc. Najstarsze na rynku walory TZ0299 i TZ0599 w ciągu najbliższych trzech miesięcy dadzą zysk 17,69 proc. w skali roku. W praktyce oznacza to, że na początku lutego inwestorzy dostaną 4,36 zł odsetek. W przypadku walorów TZ1101, których okres odsetkowy jest o dwa dni dłuższy niż pozostałych „trzylatek”, odsetki wyniosą 4,46 zł.

Obecnie mówi się o możliwości obniżenia stóp procentowych, co w przyszłości z pewnością odbije się na obniżeniu oprocentowania lokat bankowych. Już teraz poziomem oprocentowania walory trzyletnie mogą konkurować z większością banków. Średnie oprocentowanie trzymiesięcznej lokaty bankowej wynosi bowiem niecałe 17 proc. Przewaga obligacji polega na płynności ulokowanego w nich kapitału, podczas gdy środki pieniężne na lokacie w banku są nie do ruszenia.

Zalety obligacji widać po wynikach sprzedaży na rynku pierwotnym. Dostępne ostatnio w okienkach bankowych obligacje TZ0801 rozeszły się przed terminem zakończenia sprzedaży. Subskrypcja TZ1101 (której sprzedaż rozpocznie się 3 listopada) cieszyła się ogromnym powodzeniem. W ciągu dwóch tygodni nabywców znalazło 1 558 881 obligacji z serii liczącej 7 mln walorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Lipczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spada oprocentowanie obligacji 3-letnich