Spadek PMI przemysłu Polski

  • PAP
opublikowano: 01-10-2019, 09:19

Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu wyniósł 47,8 pkt. wobec 48,8 pkt. w sierpniu i wobec prognozy 47,9 pkt., podała firma Markit, która opracowuje wskaźnik.

"Nowe zamówienia spadły w najszybszym tempie od ponad dekady (drugi taki wynik w historii badań), co uzasadniano osłabieniem popytu na rynku krajowym i na rynkach Europy Zachodniej. W efekcie tempo spadku produkcji, aktywności zakupowej oraz poziomu zaległości przyspieszyło" - napisano w komentarzu do badań.

"Patrząc w przyszłość, prognozy producentów odnośnie poziomu produkcji w nadchodzących 12 miesiącach były najsłabsze od początku istnienia wskaźnika. Ze względu na presję konkurencyjną przedsiębiorcy z sektora wytwórczego nie podnieśli we wrześniu cen swoich wyrobów, co zahamowało trwającą od niemal trzech lat inflację" - dodano.

Markit
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane