Spadki indeksów za Atlantykiem

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 17-12-2021, 22:19

Zamykająca tydzień z ważną decyzję FOMC sesja na amerykańskich giełdach miała nieco inny przebieg niż poprzednie. Tym razem przed spadkami bronił się segment technologiczny Nasdaq, za to indeks największych amerykańskich blue chipów przewodził przecenie.

Fot. Jeenah Moon/Bloomberg

Na zamknięciu notowań wskaźnik Dow Jones IA spadał o 1,48 proc. Indeks szerokiego rynku S&P500 zniżkował o 1,03 proc. zaś technologiczny Nasdaq stracił jedynie 0,07 proc.

Podczas handlu zauważalny był wzrost zmienności i nerwowości, co składano na karb tzw. Dnia Trzech Wiedźm, kiedy to jednocześnie wygasają opcje na akcje, kontrakty futures na indeksy giełdowe oraz kontrakty na opcje indeksowe.

Znów pod presją znalazły się walory spółek zwanych wzrostowymi, takich jak Apple, Amazon, Meta czy Microsoft, a z uwagi na ich duży udział w indeksach trudno było równoważyć ich zniżkę.

Piątkowe kalendarium danych makro nie zawierało żadnych istotnych odczytów z amerykańskiej gospodarki. Inwestorzy nadal jednak komentują i spekulują w temacie wyników środowego posiedzenia FOMC. Znacznie agresywniejszy niż dotychczas ton komunikatu władz monetarnych sygnalizuje ich gotowość na przynajmniej trzy podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku i postępującą determinacje w kontekście inflacji.

Kolejne pogorszenie nastrojów na parkietach, zobrazowane w relatywnie mocnych spadkach na giełdach w Azji i Europie było w piątek również następstwem ponownego przybrania na sile obaw związanych z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa. Omikron, może bowiem oznaczać kilka ciężkich i trudnych miesięcy dla globalnej gospodarki, choć większość ekonomistów uważa, że skutki nie będą tak dotkliwe niż w przypadku poprzednich fal pandemii.

Obawy handlujących skutkowały zwróceniem ich części w stronę bezpieczniejszych aktywów w tym amerykańskiego dolara i złota.

Taniała z kolei ropa, która dzień wcześniej wspięła się na najwyższy poziom od trzech tygodni. Także w tym przypadku do głosu doszły obawy o przyszły popyt na surowiec mają na uwadze ryzyko wynikające z Omicronu.

Mocno drożały w piątek udziały FedEx. Jeden z liderów rynku usług kurierskich poinformował, że wraca do swojej wstępnej prognozy finansowej na 2022 r. choć przedłużające się problemy z łańcuchami dostaw i pracownikami (ich braki) uderzają w rentowność.

W skali całego tygodnia wszystkie trzy główne indeksy odnotowały straty odpowiednio o: DJ IA 1,75 proc., S&P500 o 1,9 proc. zaś Nasdaq o około 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane