Spadki na rynkach akcji w USA

opublikowano: 10-10-2022, 22:12
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dow Jones spadał na zamknięciu o 0,3 proc., S&P500 tracił 0,75 proc. Nasdaq kończył dzień zniżką o 1,0 proc.

Amerykańskie rynki akcji zaczęły tydzień spadkiem, bo wciąż brak wiadomości, które mogłyby poprawić nastroje. Wydarzenia w Rosji i na Ukrainie, do których doszło podczas weekendu i w poniedziałek, mogły je tylko pogorszyć. Spadkom sprzyjał także niższy wolumen handlu, wynikający z obchodów Dnia Kolumba i przerwy w pracy rynku obligacji, jak i oczekiwanie na publikację w najbliższych dniach „minutes” Fed, danych o inflacji, a także rozpoczęcia sezonu wyników kwartalnych. W pierwszej części poniedziałkowej sesji dominowała podaż, ale zbliżenie się DJIA i S&P500 do tegorocznych minimów zmobilizowało popyt, dzięki któremu indeksy odrobiły przynajmniej część strat. Dolar umacniał się, a wypowiedzi wiceszefowej Fed Lael Brainard oraz szefa Fed w Chicago Charlesa Evansa były generalnie zgodne z dotychczasową retoryką sugerującą dalsze podwyżki stóp i utrzymanie ich dopóki inflacja jednoznacznie nie zacznie spadać. Swoje dołożył jeszcze Jamie Dimon, prezes JP Morgan Chase, mówiąc o możliwości spadku „z łatwością” S&P500 o kolejne 20 proc., a także recesji gospodarki globalnej i USA w perspektywie 6-9 miesięcy. Z kolei słynny miliarder-inwestor Paul Tudor Jones przekonywał, że gospodarka USA jest tuż przed wejściem w recesję lub nawet już w niej się znajduje.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na zamknięciu spadały kursy ok. 60 proc. spółek z S&P500. Podaż przeważała również w większości z 11 głównych segmentów indeksu. Najmocniej taniały spółki energii (-2,1 proc.), m.in. z powodu przerwania serii wzrostów kursu ropy. Wyraźnie taniały także spółki IT (-1,6 proc.), co było reakcją na zaostrzenie restrykcji przez USA dotyczących dostaw sprzętu półprzewodnikowego do Chin. Indeks PHLX Semiconductor spadał w pierwszej części sesji nawet o 4,5 proc., a na jej zakończenie o 3,45 proc. Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty dóbr codziennego użytku i spółek przemysłowych (po 0,3 proc.).

Spadła wartość 60 proc. z ponad 3,7 tys. spółek z Nasdaq Composite. Wśród tych o największej wartości rynkowej także przeważały zniżki kursów. O ponad 4 proc. staniały akcje gigantów półprzewodnikowych Nvidia i Qualcomm.

Staniały akcje 17 z 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones. Najmocniej spadły kurs dostawców oprogramowania: Microsoftu (-2,1 proc.) i Salesforce.com (-3,1 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane