Spełnione kryteria gwarantują wsparcie BGK

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 07-06-2013, 00:00

Bank Gospodarstwa Krajowego jasno definiuje, kto może ubiegać się o gwarancję de minimis

Portfelowa Linia Gwarancyjna de minimis jest przeznaczona dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które w ocenie banku udzielającego kredytu posiadają zdolność kredytową, ale nie mają odpowiedniego zabezpieczenia. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), podążając za definicją zawartą w rozporządzeniu Komisji Europejskiej, precyzyjnie określa, co kryje się pod każdym terminem adresata. I tak, mikroprzedsiębiorcą jest osoba zatrudniająca mniej niż 10 pracowników, a roczny obrót lub całkowity bilans roczny jego firmy nie przekracza 2 mln EUR. Mały przedsiębiorca natomiast zatrudnia mniej niż 50 pracowników i ma obrót lub bilans mniejszy niż 10 mln EUR. Średnie przedsiębiorstwo natomiast to takie, w którym pracuje maksymalnie 250 pracowników, z rocznym obrotem nieprzekraczającym 50 mln EUR lub całkowitym bilansem rocznym do 43 mln EUR. Kto wychodzi poza te kryteria, o gwarancję starać się nie może. A wymogi to tylko początek listy warunków do spełnienia.

None
None

Nienaganna przeszłość

Wnioskodawca musi być wiarygodny, dlatego przed udzieleniem mu wsparcia BGK i bank kredytujący dokładnie sprawdzą historię kredytową przedsiębiorcy. Nierzetelność oznacza dyskwalifikację.

— Po pierwsze, niedopuszczalne jest, aby w trakcie rozpatrywania wniosku kredytowego wnioskodawca figurował w Bankowym Rejestrze Niesolidnych Klientów. Szans na gwarancję de minimis nie mają też ci, którzy 3 miesiące przed datą złożenia wniosku o udzielenie kredytu otrzymali odmowę jakiegokolwiek kredytu lub mieli przedterminowe zadłużenia w banku kredytującym powyżej 30 dni na kwotę większą niż 500 zł. Na wsparcie BGK nie ma też co liczyć przedsiębiorca, na którym ciąży obowiązek zwrotu pomocy publicznej wynikający z decyzji Komisji Europejskiej uznającej pomoc za niezgodną z prawem oraz ze wspólnym rynkiem — wymienia Dariusz Daniluk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Gwarancja jest udzielana maksymalnie na 27 miesięcy, a jej kwota nie może przekroczyć 3,5 mln zł. Jeśli przedsiębiorca już wcześniej korzystał z kredytów objętych gwarancją de minimis, powinien wskazać jej wysokość w bieżącym roku budżetowym i w ciągu poprzednich dwóch lat budżetowych. Wartość pomocy de minimis dla jednego przedsiębiorcy nie może przekroczyć 200 tys. EUR (dla przedsiębiorstw w sektorze transportu drogowego 100 tys. EUR).

Kliknij, aby przeczytać cały tekst

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane