Czytasz dzięki

Spółdzielcy z ABS-em

opublikowano: 19-10-2016, 22:00

Jeszcze w tym miesiącu 60 banków spółdzielczych wystąpi o licencję dla banku zrzeszającego. Dawny nadzór by ich nie pochwalił.

Wbrew przewidywaniom sceptyków, że bunt w sektorze banków spółdzielczych wobec nadzoru finansowego skończy się tylko na zapowiedziach, słowa właśnie zamieniają się w czyn. 60 banków, które nie przystąpiły do żadnego z dwóch IPS (czyli systemów ochrony instytucjonalnej utworzonych przez SGB- -Bank i BPS, stojących na czele dwóch zrzeszeń spółdzielców), odbyło kilka dni temu drugi zjazd i obecnie kompletuje dokumenty potrzebne do wystąpienia z wnioskiem o utworzenie trzeciego zrzeszenia. — Odbyliśmy dwa zjazdy banków założycieli. Na pierwszym przedstawiliśmy projekt statutu i programu działalności. 5 października zjazd przyjął uwagi i zatwierdził statut. Obecnie banki przesyłają nam dokumenty potrzebne do złożenia wniosku w Komisji Nadzoru Finansowego [KNF — red.]. Sądzę, że będziemy gotowi w tym miesiącu — mówi Anna Zwierzchowska, prezes BS Tarczyn, która — zgodnie ze statutem — obejmie stery nowego Apeksowego Banku Spółdzielczego, w skrócie ABS. Nomen omen — spółdzielcy okazali się nie do zatrzymania, choć KNF pod dawnym kierownictwem jednoznacznie dawała do zrozumienia, że nie podoba jej się inicjatywa wyłamania się z systemu IPS, powołanego z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa całego sektora spółdzielczego. Przystępując do niego, banki musiały zrezygnować z niektórych uprawnień. Rozłamowcy od początku zarzucali komisji, że próbuje pozbawić banki najważniejszego atrybutu — niezależności. Postawili na swoim. ABS, jako bank apeksowy, ma pełnić wyłącznie rolę instytucji rozliczeniowej dla swoich członków. Na takiej zasadzie działały przed powstaniem IPS obydwa istniejące zrzeszenia. Z naszych rozmów z przedstawicielami sektora wynika, że utworzenie trzeciego zrzeszenia niespecjalnie podoba się także już zrzeszonym spółdzielcom. — Dzielenie rozdrobnionego sektora nie sprzyja stabilności systemu. Nowe zrzeszenie tworzą głównie mniejsze banki o ograniczonej skali działania. Będą one ponosiły dodatkowe koszty działania banku apeksowego, który w razie potrzeby nie zapewni im odpowiedniego wsparcia — mówi jeden z naszych rozmówców. Obecnie na rynku działa 570 banków spółdzielczych. Ponad 300 należy do BPS, przeszło 200 jest członkami SGB (składy są płynne). Powstanie ABS stało się możliwe dzięki zmianom w ustawie o BFG, wprowadzonym na ostatniej prostej przez senacką komisję finansów, której przewodniczył senator Grzegorz Bierecki, twórca SKOK. Pomimo negatywnej rekomendacji KNF senatorowie obniżyli minimalny poziom kapitałów wymaganych od banku zrzeszającego z 20 mln EUR do 10 mln EUR. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane