Czytasz dzięki

Spółka fiskusa sprawdzi 40 000 informatyków

opublikowano: 07-06-2020, 22:00

Aplikacje Krytyczne deklarują, że podjęły działania weryfikacyjne w budzącym emocje przetargu na wynajem informatyków.

Aplikacje Krytyczne (AKMF), spółka kontrolowana przez Ministerstwo Finansów, zareagowały na piątkowy artykuł „PB”, w którym opisaliśmy rozstrzygnięcie w przetargu na tzw. body leasing. AKMF w postępowaniu najwyżej oceniły ofertę konsorcjum Euvica, które zadeklarowało posiadanie w bazie ponad 40 tys. konsultantów, czyli ponad pięć razy więcej niż zgłosiło pozostałych dziesięciu wykonawców łącznie. AKMF przed ogłoszeniem rozstrzygnięcia nie weryfikowały liczby zadeklarowanych specjalistów, bazując na oświadczeniach.

Wcześniejsze odwołania od zapisów dokumentacji przetargowej wskazujące na brak
precyzji, co może prowadzić do potencjalnych nadużyć, nie zrobiły wrażenia na
Aplikacjach Krytycznych, kierowanych przez Macieja Wardaszkę. Obecnie spółka
deklaruje, że podjęła działania weryfikacyjne
Zobacz więcej

REAKCJA:

Wcześniejsze odwołania od zapisów dokumentacji przetargowej wskazujące na brak precyzji, co może prowadzić do potencjalnych nadużyć, nie zrobiły wrażenia na Aplikacjach Krytycznych, kierowanych przez Macieja Wardaszkę. Obecnie spółka deklaruje, że podjęła działania weryfikacyjne Piotr Guzik

„Przedmiotowe postępowanie nie zostało zakończone. Z żadnym z wykonawców nie została zawarta umowa ramowa. Na skutek złożonych odwołań spółka podjęła działania weryfikacyjne oraz będzie oczekiwać na rozstrzygnięcie Krajowej Izby Odwoławczej, do którego postanowień się dostosuje” — informuje w oświadczeniu Maciej Wardaszko, prezes AKMF.

Czas na weryfikację

Nie wiadomo, jak dokładnie AKMF planują zweryfikować liczbę zadeklarowanych konsultantów. W piątek spółka wysłała do wykonawców pisma informujące, że przygotowuje odpowiedź na odwołanie konsorcjum Makeitright i Sygnity, które kwestionowało liczbę konsultantów zadeklarowaną przez dziewięciu wykonawców, tj. konsorcjum Euvica, Britenet, 7N, Billenium, S&T Services, Asseco, Sii, Transition Technogies i Pentacomp. AKMF rozważają możliwość uwzględnienia odwołania w części lub całości i proszą o wyjaśnienie dysproporcji pomiędzy liczbą konsultantów podaną w ofercie a poziomem zatrudnienia na umowy o pracę oraz na podstawie umów cywilnoprawnych u wykonawcy wynikającym z informacji powszechnie dostępnych.

AKMF w piątkowym oświadczeniu i w piśmie do wykonawców zaznaczają, że zgodnie z art. 297 § 1 Kodeksu karnego składanie fałszywych oświadczeń w celu uzyskania m.in. zamówienia publicznego podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Spółka fiskusa w oświadczeniu przypomina (co opisywaliśmy w artykule), że zapisy dokumentacji przetargowej były przedmiotem odwołania do KIO, ale zostało ono oddalone.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

„Ewentualne wzywanie wykonawców do potwierdzenia, czy złożyli prawdziwe oświadczenia woli, nie było zasadne na tym etapie, ponieważ trudno przypuszczać, by zakwestionowali sami złożoną przez siebie ofertę. Zakwestionowanie zaś oświadczenia woli przez spółkę byłoby sprzeczne z przyjętą linią orzeczniczą” — czytamy.

Taktyczna zagrywka

Euvic, którego konsorcjum zadeklarowało ponad 40 tys. konsultantów, po ogłoszeniu przetargu składał odwołanie dotyczące zapisów dokumentacji przetargowej. Zwracał uwagę, iż nie było w niej precyzyjnie określonej definicji konsultanta z aktywną umową, co może stanowić pole do potencjalnych nadużyć. Ponieważ KIO oddaliła odwołanie, Euvic postanowił zawiązać konsorcjum m.in. z firmą rekrutacyjną z dużą bazą konsultantów. Wojciech Wolny, prezes Euvica, przyznał, że był to wybieg taktyczny, który umożliwił wygraną. Zaznaczył, że konsorcjum nie jest z tego dumne, ale w działaniach kierowało się logiką biznesową. Wojciech Wolny zwraca uwagę, że na 11 złożonych ofert tylko trzy podmioty były w stanie zaproponować niższą cenę.

— Oznacza to, że gdyby w ogóle nie brano pod uwagę liczby konsultantów, to i tak oferta Euvica zostałaby oceniona jako jedna spośród pięciu najkorzystniejszych. Potwierdza to, że obiektywnie złożyliśmy atrakcyjną ofertę, więc ze spokojem czekamy na orzeczenie KIO potwierdzające decyzję AKMF o wyborze — mówi Wojciech Wolny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane