Spółki potrzebują informacji zwrotnej

18-05-2017, 22:00

Analizując doświadczenia osób ubiegających się o pracę, firmy mogą polepszyć swój wizerunek, a także przyciągnąć dopasowanych kandydatów.

Rewolucja na polskim rynku pracy, która postawiła pracownika w centrum zainteresowania, odcisnęła piętno na procesach rekrutacyjnych. Wielu kandydatów zaczęło wycofywać się z naboru na różnych jego etapach, odrzucać oferty zatrudnienia bądź nawet rezygnować z niego krótko przez ustalonym terminem rozpoczęcia pracy.

W związku z tym zarówno w HR, jak i w obszarze tzw. employer brandingu możemy zaobserwować nowy trend. Jest to analiza tzw. candidate experience, czyli doświadczeń wyniesionych przez kandydatów z procesu rekrutacyjnego. Jak organizacje podeszły do kwestii wdrożenia tej koncepcji we własnych strategiach? Na to pytanie odpowiada nowe badanie „HR Business Class Trendy 2017” przeprowadzone przez Antal, Profit House oraz ROC Polska.

Według raportu 36 proc. dyrektorów HR deklaruje projektowanie procesu rekrutacji na podstawie maksymalizacji satysfakcji kandydatów, 17 proc. pracodawców prowadzi regularny monitoring satysfakcji osób starających się o pracę, a 19 proc. korzysta z rozwiązań technologicznych w tym obszarze. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że aż 39 proc. respondentów w ogóle nie analizuje doświadczeń kandydatów.

— To niepokojący wynik dla całej branży, a dla poszczególnych firm — utrata unikalnej wiedzy, umożliwiającej spożytkowanie rekrutacji do budowy silnej marki pracodawcy — zauważa Anna Piotrowska-Banasiak, dyrektor rozwoju w firmie Antal. Ekspertka podkreśla również, że w długofalowym ujęciu taka analiza pozwoliłaby na zdefiniowanie i wyeliminowanie tych elementów procesu, które przekładają się na stratę kandydatów ubiegających się o posadę.

Na szczęście nieco lepiej wypadają w polskich przedsiębiorstwach analizy tzw. employee experience, czyli doświadczenia pracowników. Okazuje się, że co trzecia badana firma stara się kształtować doświadczenia zatrudnionych, mając na uwadze zwiększenie ich satysfakcji, natomiast 20 proc. organizacji inwestuje w tym celu w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Z drugiej strony aż 26 proc. respondentów deklaruje, że ich firma nie analizuje doświadczeń pracowników.

— Dobrze przeprowadzone badanie satysfakcji i zaangażowania wskazuje strony, które warto wzmocnić w komunikacji, oraz najważniejsze obszary wymagające pilnej interwencji. Tak zidentyfikowane przewagi konkurencyjne i rodzaje ryzyka powinny być przyczynkiem do działań z obszaru budowania wizerunku pracodawcy — wyjaśnia Małgorzata Pukropek, menedżer konsultingowy ds. HR w firmie Antal.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Spółki potrzebują informacji zwrotnej