Spółki sektora IT gotowe na wzrost rynku

KL
opublikowano: 26-05-2010, 00:00

Rynek informatyczny może

Rynek informatyczny może

przytyć nawet o 10 proc.

— przewiduje Intel. Polskie

firmy są ostrożniejsze

w prognozach.

Największy światowy producent procesorów po bardzo dobrym kwartale z optymizmem patrzy w przyszłość. Tomasz Klekowski, szef Intela na Europę Środkową i Wschodnią, na naszych łamach obwieścił koniec kryzysu. Jego zdaniem rynek ewidentnie wychodzi z załamania. Widać, że na zakupy ruszyli już nie tylko klienci indywidualni, jak w 2009 roku, ale także przedsiębiorstwa i samorządy. Zastój widać jeszcze tylko w sektorze publicznym. Według szefa Intela, nawet jeśli wahania kursów walut i słabsze nastroje na rynku europejskim trochę wyhamują wzrosty, to i tak będzie nieźle.

— Spodziewam się zachowania tendencji wzrostowej, może nawet powyżej 10 proc. — mówił.

Co na to polscy przedsiębiorcy z branży?

— Przewidywania dotyczące dziesięcioprocentowego wzrostu rynku w tym roku są bardzo optymistyczne, co nie znaczy, że jest to niemożliwe — uważa Andrzej Sobol, wiceprezes ABC Daty.

Spółka w swoich prognozach na 2010 rok, opublikowanych w prospekcie emisyjnym, zakłada wzrost przychodów o około 4 proc. I takiego tempa raczej można spodziewać się dla całego rynku.

Andrzej Sobol dodaje, że wahania na rynku walutowym nie mają aż tak znacznego wpływu na przychody spółek z branży.

— Obecne wahania nie są duże. Zmiany tego rzędu raczej nie powodują jeszcze zmniejszenia popytu — uważa wiceprezes ABC Daty.

Jego zdaniem, choć w Polsce wciąż nie są ogłaszane duże przetargi, faktycznie można zauważyć pewne ożywienie na rynku przedsiębiorstw, zwłaszcza w sektorze MSP. W samej sprzedaży zauważalny jest też nowy trend — wzrósł popyt na sprzęt IT, niewiążący się ściśle z komputerami osobistymi. Dużo lepiej niż rok temu sprzedają się np. urządzenia sieciowe.

Notowane na giełdzie AB jest znacznie ostrożniejsze, ale spodziewa się, że poprawa w sektorze przedsiębiorstw nastąpi.

— Dzisiaj nie widzimy jeszcze znaczącego ożywienia ze strony klientów korporacyjnych. Sprzedaż w tym sektorze jest znacząco stymulowana przez dotacje unijne. Liczymy na to, że firmy w końcu muszą odnowić swoje zasoby IT — mówi Zbigniew Mądry, członek zarządu AB.

Dodaje, że spółka jest przygotowana na różne scenariusze.

— Ze spokojem odnosimy się do różnego rodzaju prognoz. Firmy analityczne mówią o 3 proc. My jesteśmy przygotowani do działania w trudnych warunkach, co udowodniliśmy dobrymi wynikami zarówno w ostatnim roku, jak i za poprzedni kwartał. Bardzo byśmy się cieszyli, gdyby wzrost rynku osiągnął nawet znacznie ponad 10 proc., bo jesteśmy przygotowani finansowo i operacyjnie do obsłużenia takich wzrostów — mówi Zbigniew Mądry.

W ostatnich tygodniach na wzrostową tendencję na polskim rynku IT wskazywały m.in. Action, Komputronik i Asbis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu