Spółki z Bułgarii na GPW

DI
opublikowano: 15-02-2010, 12:16

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych otwiera nowe połączenie operacyjne z rynkiem bułgarskim. Dzięki temu możliwe będzie notowanie tamtejszych spółek na polskiej giełdzie. 15 lutego podpisana została umowa pomiędzy KDPW a UniCredit BulBank (bank powierniczy) pozwalająca na rozliczanie i rozrachunek transakcji zawieranych na akcjach bułgarskich spółek, które notowane będą na GPW w Warszawie.

Komunikat KDPW:

- Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych prowadzi aktywne działania wspierające pozyskiwanie zagranicznych emitentów na polski rynek, w szczególności z największych rynków Europy Środkowej i Wschodniej. To kolejny krok w realizacji Strategii rozwoju KDPW, która kładzie nacisk na aktywne budowanie naszej pozycji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Iwona Sroka, prezes KDPW.

Działania Krajowego Depozytu dotyczące tworzenia nowych zagranicznych połączeń operacyjnych oraz zwiększania rentowności już istniejących, wpisują się w zatwierdzoną w grudniu 2009 r. Strategię Spółki na lata 2010- 2013. Wśród celów i projektów strategicznych jest także kwestia współpracy z Giełdą i uczestnikami rynku w zakresie notowania spółek zagranicznych. Współpraca z Bułgarią stanowi również element pozycjonowania KDPW w regionie.

Krajowy Depozyt będzie aktywnie, wspólnie z warszawską giełdą, prowadził akwizycję zagranicznych spółek na polski rynek, zarówno w ramach dual listingu, jak i przyciągania transgranicznych spółek na polską giełdę.

- Bułgarskie spółki niejednokrotnie wyrażały zainteresowanie polską giełdą.Otwarcie linku z Bułgarią to pierwszy krok do ich notowania na GPW. Dzięki nowym zagranicznym spółkom inwestorzy w Warszawie mają możliwość poszerzania swojego portfela inwestycyjnego, a KDPW zapewnia również obsługę zdarzeń korporacyjnych zagranicznych emitentów, takich jak np. wypłata dywidend – dodaje Prezes Iwona Sroka.

W ramach przyjętej Strategii rozwoju na najbliższe lata KDPW zamierza przeprowadzić analizę rentowności istniejących połączeń operacyjnych i położyć nacisk na aktywizację tych najbardziej rentownych. – W dalszym ciągu będziemy także szukać szans na kolejne połączenia z rynkami, które według naszej oceny okażą się perspektywiczne – dodaje Iwona Sroka.

Obecnie KDPW utrzymuje 14 połączeń operacyjnych z zagranicznymi instytucjami depozytowymi. 6 z nich to połączenia bezpośrednie pomiędzy KDPW a zagranicznym depozytem. Pozostałe to połączenia typu pośredniego, za pośrednictwem jednego z dwóch międzynarodowych depozytów (Clearstream Banking Luxembourg lub Euroclear Bank) lub – jak w przypadku Bułgarii – za pośrednictwem banku powierniczego. To pierwsze tego rodzaju połączenie operacyjne między KDPW a zagranicznym rynkiem.

Dzięki aktualnie utworzonym przez KDPW linkom możliwe jest notowanie kilkunastu zagranicznych spółek na GPW z takich krajów, jak: Austria,Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Słowacja, Szwecja, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, a teraz również Bułgaria.

Poza współpracą z instytucjami polskiego rynku kapitałowego, zwłaszcza z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, KDPW prowadzi prace nad uproszczeniem procedur rejestracji, uczestnictwa oraz obsługi operacji na papierach wartościowych dla emitentów zagranicznych z krajów, do których KDPW posiada lub będzie posiadał utworzony link.

Wszystkie te działania wspierają budowę centrum finansowego regionu CEE w Warszawie. W swojej działalności KDPW będzie się skupiał m.in. nad wsparciem krajowego rynku w pozyskiwaniu zagranicznych emitentów, co jest jednym z kluczowych projektów prowadzonych w KDPW.

Aktualnie w Krajowym Depozycie trwają prace nad utworzeniem linku z rynkiem rumuńskim oraz Kanadą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane