Spór o dobrowolne ubezpieczenia

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 25-09-2003, 00:00

Minister zdrowia przy najbliższej okazji wystąpi do rządu o zgodę na wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń. Minister gospodarki jest przeciw.

Leszek Sikorski, minister zdrowia, na najbliższym posiedzeniu poprosi rząd o akceptację programu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Jego zdaniem, zagwarantuje to dopływ dodatkowych środków do publicznego systemu i poprawi warunki leczenia tym, których na ubezpieczenia nie stać.

— W publicznym systemie nie będzie żadnych „doubezpieczeń” prywatnych. Nie będzie też współpłacenia przez pacjentów, a składka na ubezpieczenie zdrowotne nie może wzrosnąć powyżej 9 proc. — mówi twardo Jerzy Hausner, wicepremier i minister gospodarki.

Ze zderzenia wypowiedzi obu ministrów wygłoszonych na jednym spotkaniu można wyciągnąć wniosek: kolejnej reformy służby zdrowia nie będzie.

Adam Kruszewski z Enterprise Investors, jeden z autorów programu systemowych zmian w sektorze opieki zdrowotnej, przekonuje jednak, że zmiany są niezbędne.

— Na dodatkowych ubezpieczeniach skorzystałby też odciążony system publiczny. Państwo — zamiast budować szpitale — powinno zająć się jedynie wykupywaniem świadczeń u prywatnych operatorów tych placówek. Nie jest ważne, do kogo należy szpital, lecz jaką jakość usług reprezentuje — mówi Adam Kruszewski.

Minister Sikorski uspokaja oponentów, że nie zamierza rezygnować z publicznego charakteru podmiotów lecznictwa zamkniętego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spór o dobrowolne ubezpieczenia