Spór w KBP: 137,8 mln dolarów odszkodowania

DI, PAP
opublikowano: 01-06-2013, 08:08

Badający spór między wspólnikami Kraków Business Parku Sąd Okręgowy w Illinois (USA) zasądził odszkodowanie dla mniejszościowych udziałowców, Jana Domanusa i Andrew Kozlowskiego, informuje “Dziennik Polski”.

Kwota to w przeliczeniu 455 mln zł, prawie tyle, ile może być warte całe centrum biurowe w Zabierzowie. Płacić mają m.in.: większościowy udziałowiec i były prezes KBP, Adam Świech, jego bliski współpracownik Derek Lewicki oraz założone przez nich spółki, które – zdaniem polskiej prokuratury i sądu w USA – działały na szkodę Domanusa i Kozlowskiego.

Amerykański wyrok nie jest w Polsce wiążący – Domanus i Kozlowski zwrócą się o jego zatwierdzenie do polskiego sądu. Przegrani zapowiedzieli apelację.

Półtora miesiąca temu Adam Świech, od pięciu lat główny podejrzany w śledztwie dotyczącym wyprowadzania milionów złotych z KBP, stracił kontrolę nad spółką, gdy Krakowski Sąd Apelacyjny wydał wyrok o jej rozwiązaniu. Od tego czasu majątkiem zarządza wyznaczony przez sąd likwidator.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane