Sprzedaż chemii ruszy w styczniu

Anna Bytniewska
05-01-2001, 00:00

Sprzedaż chemii ruszy w styczniu

Już w tym miesiącu MSP może zaprosić do rokowań w sprawie sprzedaży spółek ciężkiej chemii. Na pierwszy ogień pójdą prawdopodobnie ZCh Police i ZA Kędzierzyn.

MSP poinformowało, że w styczniu lub w lutym zaprosi do rokowań w sprawie prywatyzacji dwóch z czterech potentatów ciężkiej chemii. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się w resorcie, że nastąpi to15 stycznia i będzie dotyczyć Zakładów Chemicznych Police i Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Termin ten z przyczyn formalnych może ulec nieznacznemu opóźnieniu. W drugiej połowie roku upublicznione zostaną akcje puławskich Azotów. W MSP nie ma jeszcze wyraźnej koncepcji przyszłości ZA w Tarnowie.

MSP zrezygnowało z jakiejkolwiek formy konsolidacji branży, chociaż eksperci związani ze środowiskiem chemicznym i inwestorami branżowymi podkreślali, iż najlepszym rozwiązaniem byłaby konsolidacja produktowa. Kontrowersyjna wydaje się też decyzja resortu o niesprzedawaniu firm w całości — najważniejsi potencjalni inwestorzy deklarują, że nie chcą angażować kapitału w cały zakład. Wysoce prawdopodobne jest więc to, że oferta resortu trafi w próżnię. Obawiają się tego przedstawiciele branży chemicznej. Ich zdaniem, prędzej czy później MSP będzie zmuszone do sprzedaży firm chemicznych w częściach. Nie będą one tak atrakcyjne dla inwestorów, jak po konsolidacji produktowej. Straci na tym Skarb Państwa.

Przedstawiciele czterech potentatów chemicznych z nadzieją spoglądają więc na PKN Orlen, widząc w nim przyszłego inwestora. Łączą je z koncernem ścisłe powiązania surowcowe. Jednak nawet Orlen raczej nie byłby zainteresowany inwestowaniem w wybrane segmenty produkcji. Tymczasem na pomoc PKN liczą tarnowskie Azoty. Proponują one utworzenie grupy wokół koncernu, z ZA Anwil i ZA Puławy.

— Chcemy rozwijać produkcję kaprolaktamu. Na ten cel potrzeba nam 700-800 mln zł. W tym segmencie łączą nas z Orlenem powiązania surowcowe. Mamy nadzieję, że docelowo zakończy się to powiązaniem kapitałowym — mówi Józef Boryczko, dyrektor ekonomiczno-finansowy w ZA Tarnów.

Tarnów prowadzi podobno z Orlenem już wstępne rozmowy.

Na alians liczą także kędzierzyńskie Azoty. Miałby on dotyczyć poliolefin. Nadzieje na zacieśnienie współpracy z należącym do Orlenu Anwilem mają też ZCh Police.

— Współpracujemy na płaszczyźnie handlowej. Ponadto nasze produkty się uzupełniają — mówi Piotr Wachowicz z ZCh Police.

— Na razie wstrzymujemy się z komentarzem dotyczącym negocjacji z tarnowskimi Azotami. Prowadzone są rozmowy z ZA Kędzierzyn. Dotyczą one jednak spraw związanych z przerobem przez tę firmę produktów koncernu, a nie jej prywatyzacji — twierdzi Ireneusz Wypych z PKN Orlen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sprzedaż chemii ruszy w styczniu