Sprzedaż GZE: decyzja do wtorku

Agnieszka Berger
opublikowano: 13-10-2000, 00:00

Sprzedaż GZE: decyzja do wtorku

Andrzej Chronowski, minister skarbu, zapowiedział, że decyzja w sprawie przyznania wyłączności negocjacyjnej jednemu z trójki inwestorów ubiegających się o akcje Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego zapadnie do wtorku.

Na krótkiej liście potencjalnych nabywców GZE jest szwedzki Vattenfall, niemieckie RWE Energie oraz amerykański PSEG Global. W pierwszym etapie MSP zamierza sprzedać 25 proc. i jedną akcję śląskiej spółki. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, najkorzystniejszą finansowo ofertę złożyli Szwedzi.

Przedstawiciele branży energetycznej obawiali się, że sprzedaż GZE i innych dystrybutorów prądu może zostać wstrzymana wskutek deklaracji Janusza Steinhoffa, wicepremiera i ministra gospodarki, który opowiedział się za zmianą harmonogramu prywatyzacji sektora. Jednak według Andrzeja Chronowskiego, na razie brak merytorycznych podstaw do takich decyzji.

Wojciech Tabiś, dyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, przyznaje że międzyresortowy zespół ekspertów rozważa możliwość zmiany harmonogramu prywatyzacji energetyki — miałaby ona jednak polegać na przyspieszeniu sprzedaży przedsiębiorstw wytwórczych.

MSP planuje także sprzedaż, do końca I półrocza przyszłego roku, 25 proc. akcji warszawskiego STOEN-u. Doradcą resortu przy prywatyzacji jest firma PIM. AMB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sprzedaż GZE: decyzja do wtorku