Sprzedaż obligacji już pobiła rekord

opublikowano: 20-11-2018, 22:00

Ministerstwo Finansów uplasuje w tym roku detaliczne obligacje skarbowe o wartości 12,3 mld zł — prognozuje Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Byłby to wynik rekordowy i niemal o 80 proc. wyższy od sprzedaży, zanotowanej w 2017 r. Po dziesięciu miesiącach tego roku sprzedaż sięga już 10,4 mld zł, do czego walnie przyczyniła się sprzedaż papierów za 1,5 mld zł w październiku, kiedy na promocyjnych warunkach zachęcano do transakcji zamiany wygasających obligacji. Powodów popularności oferty resortu finansów Bartosz Turek doszukuje się jednak także w bezpieczeństwie tych papierów, solidnym oprocentowaniu (od 1,5 do 3,2 proc. w pierwszym roku) i możliwości kupowania ich bez ograniczeń.

— Dla porównania przeciętny bankowy depozyt był we wrześniu oprocentowany na 1,68 proc. w skali roku — wynika ze statystyk NBP. Co prawda w gronie lokat promocyjnych można znaleźć też propozycje dające około 3-4 proc. w skali roku, ale bardzo rzadko nie są one obarczone dodatkowymi warunkami. W większości przypadków banki kierują taką ofertę do nowych klientów i pozwalają zainwestować w nią niewielkie kwoty i na krótko (np. 20 tys. zł na 3 miesiące) — podkreśla Bartosz Turek.

W ofercie Ministerstwa Finansów jest obecnie 7 obligacji o różnym terminie wykupu i oprocentowaniu. Papiery trzymiesięczne mają oprocentowanie w wysokości 1,5 proc., dwuletnie 2,1 proc. w skali roku, 3-letnie 2,2 proc. (oprocentowanie jest zmienne), 4-letnie dają 2,4 proc. w pierwszym okresie (później oprocentowanie zależy od wskaźnika inflacji) i 10-letnie 2,7 proc. (tu także kupon indeksowany jest inflacją). W ofercie są także papiery 6 i 12 letnie dla beneficjentów programu Rodzina 500+.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu