Środki publiczne dla f irm polskich

Konfederacja Pracodawców Polskich
opublikowano: 28-01-2009, 00:00

Ministerstwo Finansów przygotowało nowelizację ustaw o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne i Funduszu Poręczeń Unijnych. Pod koniec listopada 2008 roku, rząd przyjął "Plan stabilności i rozwoju", który zakłada przeznaczenie 20 mld złotych na gwarancje i poręczenia kredytów zaciąganych przez małe i średnie firmy. Konfederacja Pracodawców Polskich liczy, że zmiany w przepisach mogą przyczynić się do zwiększenia akcji kredytowej banków komercyjnych. Jednak uważamy, że takie działania powinny dotyczyć wszystkich przedsiębiorców.

Obecnie największym problemem firm jest brak dostępu do kapitału, a co za tym idzie — wyhamowanie inwestycji i eksportu. Dobrym rozwiązaniem jest zatem zwiększenie limitów i gwarancji Skarbu Państwa dla banków, ponieważ stabilność systemu bankowego i dostęp do kapitału wpływają bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Poprzez zwiększenie, do 30 mln euro, gwarancji udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, rząd pragnie zmniejszyć ryzyko finansowania i realizacji projektów służących rozwojowi MSP i ułatwiających wykorzystanie piniędzy z pomocy unijnej.

Wątpliwości Konfederacji Pracodawców Polskich budzi jednak zapis nowelizacji, który umożliwia finansowanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego tych zagranicznych firm, które kupują polskie towary i usługi, również w ramach programów rządowych. Naszym zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie publicznych pieniędzy na podnoszenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw (poprzez wdrażanie innowacji czy też obniżanie kosztów funkcjonowania firm) oraz promocję polskich przedsiębiorstw i produktów za granicą. Takie działania wsparłyby rozwój przedsiębiorstw w długim okresie. Jesteśmy przekonani, że szczególnie teraz — w sytuacji, w której dostęp do kredytów jest ograniczony, środki publiczne powinny być przeznaczane dla firm polskich.

Konfederacja Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane