Czytasz dzięki

Sroga kara dla DB Polska

opublikowano: 13-08-2020, 22:00

Szef instytucji stojącej na straży konsumentów ukarał pierwszy bank za zbyt drogie zaświadczenia kredytowe, a kolejne instytucje wciąż prześwietla.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny zakwestionował sposób naliczania przez Deutsche Bank Polska opłaty za wydanie zaświadczenia o historii spłaty kredytu. Zakazał bankowi wykorzystywania kwestionowanych klauzul w zawartych umowach kredytowych i nałożył prawie 5 mln zł kary. Decyzja nie jest prawomocna. Bankowi przysługuje odwołanie. W toku są postępowania wobec czterech innych banków, których nazw UOKiK nie ujawnia.

Z informacji urzędu wynika, że mechanizm stosowany przez DB Polska polegał na uzależnieniu wysokości opłaty za wydanie zaświadczenia od okresu, jakiego ono dotyczyło. Najwyższe opłaty dotyczą hipotek. Przykładowo, jednorazowy koszt za wydanie 15-letniej historii spłaty tego typu kredytu, udzielonego w 2004 r., wynosiłaby 1,6 tys. zł.

Ponadto do Urzędu docierały skargi na wysokie opłaty, które banki pobierają zwłaszcza w odniesieniu do kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Według UOKiK w niektórych przypadkach koszt pojedynczego zaświadczenia wynosił nawet 2 tys. zł. Takich dokumentów potrzebują osoby, które na drodze sądowej zamierzają dochodzić np. unieważnieniaumowy czy zwrotu niezasadnie naliczonych rat. Na ich podstawie możliwe jest określenie żądanej od banku sumy.

Zdaniem Tomasza Chróstnego wysokie opłaty mogły zniechęcać kredytobiorców do „dochodzenia swoich praw przed sądami w sprawach dotyczących klauzul abuzywnych w kredytach wyrażonych w walucie obcej”.

5mln zł - prawie tyle wynosi kara finansowa dla Deutsche Bank Polska za stosowanie klauzuli abuzywnej w umowie kredytowej, dotyczącej opłaty za wydanie zaświadczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane