Sroga kara dla GO TFI

opublikowano: 19-12-2019, 22:00

Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o cofnięciu pozwolenia na działalność towarzystwa. Musi ono też zapłacić łącznie 6,5 mln zł kary.

Sankcja ma rygor natychmiastowej wykonalności, a lista przewinień jest długa. Na karę finansową złożyło się 5 mln zł kary za zarządzanie funduszami w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny, niezapewniający zachowania należytej staranności i niezgodny z zasadami uczciwego obrotu, a także niezgodny z najlepiej pojętym interesem zarządzanych funduszy i uczestników tych funduszy oraz w sposób niezapewniający stabilności i bezpieczeństwa rynku finansowego. 1,5 mln zł kary dotyczy dokonywania lokat przez subfundusz i jeden z funduszy w sposób niezgodny z limitami inwestycyjnymi, wynikającymi z ustawy i statutu funduszu. Naruszenia stwierdzono w okresie od 30 września 2016 do 30 czerwca 2018 r.

„Ustalenie skali i skutków naruszeń było szczególnie istotne z perspektywy przeprowadzonego przez komisję postępowania. Większość zarzutów postawionych towarzystwu dotyczy zdarzeń, których celowość, zgodność z prawem i z interesem uczestników funduszy można ocenić dopiero z perspektywy czasu w powiązaniu z okolicznościami ujawniającymi intencje biznesowe towarzystwa” — zaznaczyła KNF w komunikacie.

Komisja stwierdziła m.in. liczne konflikty interesów, wynikające z dokonywania inwestycji w obrębie podmiotów powiązanych osobowo lub funkcjonalnie z towarzystwem.

„Pani Beata Izabela Kielan i pan Tomasz Kołodziejak jednocześnie występowali w roli: kluczowych akcjonariuszy towarzystwa, członków zarządu towarzystwa, osób reprezentujących z ramienia zarządu towarzystwa wszystkie fundusze, członków zarządu komplementariusza wszystkich spółek celowych, osób reprezentujących z ramienia zarządu komplementariusza wszystkie spółki celowe. Tym samym pani Beata Izabela Kielan i pan Tomasz Kołodziejak są osobami, które reprezentowały jednocześnie wszystkie podmioty biorące udział w zbadanych transakcjach” — precyzuje KNF.

Konsekwencją decyzji KNF jest to, że fundusze GO TFI reprezentowane będą teraz przez depozytariuszy. GO TFI to towarzystwo, którego głównym akcjonariuszem jest Tomasz Kołodziejak (49,24 proc.). Niespełna 33 proc. akcji należy do Beaty Kielan. Spółka jest notowana na NewConnect. Po trzech kwartałach 2019 r. przychody spółki wyniosły 36,2 mln zł, a zysk netto 1,7 mln zł. Wartość aktywów pod zarządzaniem wynosiła 1,6 mld zł. W tym roku KNF cofnęła pozwolenie na działalność Lartiq TFI i Saturn TFI. Nałożyła też kary pieniężne m.in. na Altus TFI i Copernicus Capital TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane