Czytasz dzięki

Stagnacja w ubezpieczeniach

opublikowano: 12-09-2019, 11:23

32,1 mld zł – tyle ze składek zebrała branża w pierwszym półroczu. To niemal tyle samo, ile rok wcześniej.

Polisy na życie sprzedają się coraz gorzej, a majątkowe wciąż lepiej niż przed rokiem, jednak nie tak dobrze, jak przed dwoma czy trzema laty, gdy motorem wzrostu był koniec wojny cenowej w OC komunikacyjnym.

Od stycznia do czerwca tego roku ubezpieczyciele zarobili 4 mld zł, czyli o 7 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Z segmentu życiowego zebrali składki o wartości 10,6 mld zł (spadek o blisko 5 proc. r/r), a z majątkowego – 21,6 mld zł (wzrost o blisko 3 proc. r/r). Oznacza to, że rynek ubezpieczeniowy w porównaniu z zeszłorocznym (w pierwszym półroczu zeszłego roku przypis składki brutto wyniósł 32,1 mld zł) zachowuje się neutralnie, czyli ani nie rośnie, ani nie maleje.

W pierwszym półroczu 2019 ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym 20,6 mld zł. Segment polis życiowych z roku na rok się kurczy, a co za tym idzie — również firmy wypłacają ubezpieczonym mniej o 9,7 proc. r/r. Rośnie natomiast kwota odszkodowań wypłaconych w ramach linii majątkowej — wzrost o 8,7 proc. r/r.

„Warto zwrócić uwagę na duży wzrost wypłat odszkodowań w ubezpieczeniach związanych z żywiołami. Poszkodowani otrzymali w ciągu pół roku aż o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak wskazywaliśmy w naszym raporcie „Klimat ryzyka”, ekstremalne zjawiska pogodowe będą się zdarzały w Polsce coraz częściej” – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU, cytowany w komunikacie.

Ubezpieczeniowa świadomość Polaków rośnie. Na ochronę mieszkań i firm przed ogniem i żywiołami wydaliśmy w pierwszym półroczu 1,8 mld zł, o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. „Największą część rynku ubezpieczeń majątkowych stanowiły jednak, jak co roku, ubezpieczenia komunikacyjne. Na ubezpieczenie OC pojazdów wydaliśmy 7,6 mld zł, o 1 proc. mniej niż rok wcześniej, zaś na autocasco 4,4 mld zł, o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej” – mówi Andrzej Maciążek, wiceprezes PIU.

Wszystko wskazuje na to, że na rynku zaczyna się kolejna wojna cenowa w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych OC. PZU, lider rynku majątkowego, który ma w nim 36,7 proc. udziałów, podczas prezentowania wyników finansowych pod koniec sierpnia poinformował, że widzi zaciętą rywalizację o klienta, jednak sam nie chce w niej uczestniczyć.

3650b480-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Ubezpieczeniowe wieści
Newsletter, który dostarczy informacji na temat tego, co dzieje się w branży ubezpieczeń.
ZAPISZ MNIE
Ubezpieczeniowe wieści
autor: Karolina Wysota
Wysyłany co dwa tygodnie
Karolina Wysota
Newsletter, który dostarczy informacji na temat tego, co dzieje się w branży ubezpieczeń.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane