STAŁY PROCENT BARDZIEJ SIĘ OPŁACA

Arkadiusz Smardz, Siergiej Greczuszkin
opublikowano: 17-06-1999, 00:00

STAŁY PROCENT BARDZIEJ SIĘ OPŁACA

SUPEROFERTA: Lubiński Cuprum Bank, którym kieruje Janina Firlicińska, zaoferował na początku tego roku bardzo atrakcyjne oprocentowanie, które o kilka pkt procentowych przewyższało konkurencję. fot. MP

Im mniejszy bank, tym bardziej zależy mu na przyciągnięciu klientów lokujących w nim swoje oszczędności. Zgodnie z tą zasadą, mniejsze banki oferują wyższe oprocentowanie lokat, a różnica może sięgać nawet 2,5 pkt procentowych.

Na początku tego roku przeciętne oprocentowanie półrocznej lokaty o oprocentowaniu zmiennym wynosiło około 14 proc., natomiast o stałym — o blisko 1,5 pkt procentowego mniej. Oznacza to, że powierzając bankowi 10 tys. zł w pierwszym roboczym dniu nowego roku, otrzymalibyśmy na koniec czerwca odpowiednio 10 700 oraz 10 625 zł. Ci, którzy zdecydowali się na mniejszy — ale pewniejszy — zarobek, lokując oszczędności na lokatach o oprocentowaniu stałym w pierwszym półroczu tego roku odnieśli „zwycięstwo”.

RPP tnie ostro

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej z końca stycznia o obniżce stóp procentowych o 2,5-3 pkt w naturalny sposób spowodowała sporą obniżkę oprocentowania oferowanego przez banki.

Obecnie na półrocznej lokacie zmiennej wynosi ono przeciętnie 10-12 proc., natomiast dla stałej — około 10 proc. w skali roku. Część dużych banków w ogóle nie oferuje półrocznych lokat o stałym oprocentowaniu, zabezpieczając się w ten sposób przed stratami, które mogłyby wyniknąć ze zmiany stóp procentowych w NBP. Jednak na tego typu asekuracyjne zachowania, mogli sobie pozwolić jedynie ogólnopolscy potentaci, dla których rezygnacja z pieniądza pozyskiwanego tą drogą nie stanowi żadnego zagrożenia.

Niektóre banki stosują bardziej agresywne sposoby pozyskiwania gotówki. Jednak zbyt duże windowanie stóp dla lokat o stałym oprocentowaniu, mogło w świetle decyzji NBP wpłynąć na pogorszenie się wyników finansowych banków.

Do czołówki pod względem wysokości oprocentowania dla lokat półrocznych o oprocentowaniu stałym należeli na początku tego roku: Cuprum Bank z Lubina (15,9 proc.) oraz warszawski Prosper Bank (16 proc.). Pierwszy to niewielki regionalny bank o charakterze uniwersalnym, drugi to ogólnopolska instytucja z grupy Kredyt Banku, wykorzystająca zwolnienie z obowiązku odprowadzania do NBP rezerw obowiązkowych. Obecnie Cuprum nie odbiega już oprocentowaniem tak znacznie od oferowanych przez inne banki stóp, zaś Prosper Bank nadal utrzymuje pod tym względem pozycję lidera.

— Zbliżyliśmy się poziomem zysków z lokat o stałym oprocentowaniu do oferty konkurencyjnych banków, co wynika z ogólnej sytuacji na rynku, jednak dla wkładów powyżej 5 tys. zł stworzyliśmy szereg nowych produktów depozytowych, które charakteryzują się efektywnym oprocentowaniem rocznym na poziomie 11 proc. — twierdzi Adam Karolak, dyrektor departamentu ekonomiczno-finansowego Cuprum Bank .

Jakość to nie wszystko

Część banków jest skłonna negocjować wysokość oprocentowania dla dużych wkładów. Klienci mogą wtedy liczyć na podniesienie stopy odsetek nawet o kilka punktów procentowych. Tego typu usługi są zarezerwowane wyłącznie dla klientów chcących ulokować ponad 100 tys. zł. Dla większości drobnych ciułaczy niewielkie różnice w oferowanym przez banki oprocentowaniu pozostają bez znaczenia i często przy wyborze banku, w którym chcą ulokować swoje oszczędności, kierują się dotychczasową współpracą z danym bankiem czy też szerszym dostępem do jego placówek.

Gdzie dalej lokować

Obecnie oferowane stopy procentowe dla lokat bankowych są już bardzo niskie. Przy 23,2-proc. stopie zwrotu z WIG za okres od 04.01.1999 do 11.06.1999 coraz bardziej poszukiwane są atrakcyjniejsze formy lokowania oszczędności przy jednoczesnym zachowaniu niskiego poziomu ryzyka inwestycyjnego. Odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie rynku jest tworzenie (także przy współudziale niektórych banków) tzw. bezpiecznych funduszy inwestycyjnych specjalizujących się w lokowaniu pieniędzy w dłużne papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Smardz, Siergiej Greczuszkin

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / STAŁY PROCENT BARDZIEJ SIĘ OPŁACA