Czytasz dzięki

State Street wchodzi na wyższy poziom

opublikowano: 04-09-2018, 22:00

Dostawca usług finansowych dla funduszy nie będzie w Polsce tylko prowadzić księgowości. Jego oddział doradczy otwiera tu globalne centrum.

74 proc. centrów usług biznesowych zamierza w tym roku poszerzyć zakres działalności — wynika z badania ABSL. Oby to były takie poszerzenia, jak w przypadku State Street Bank. Firma, która działa w Polsce od 2007 r. i zajmuje się m.in. administrowaniem funduszy inwestycyjnych na zlecenie zagranicznych inwestorów, otwiera w Krakowie hub zarządzający aktywami. Dotychczas State Street Global Advisors (SSGA), dział firmy oferujący doradztwo w strategii inwestycyjnych, operował głównie z Bostonu. Gdy ponad dekadę temu State Street wchodził do Polski, przeniósł tu najbardziej podstawowe procesy: obsługę i administrację funduszy inwestycyjnych, czyli obliczanie wartości aktywów, wycenę instrumentów finansowych i raportowanie. Teraz własna firma zarządzająca aktywami, SSGA, będzie przy udziale krakowskiego oddziału podejmować decyzje o kształcie międzynarodowych portfeli inwestycyjnych.

Pionierzy State Street Bank, którym nad Wisłą zarządza Scott Newman, będzie jedną z pierwszych zagranicznych instytucji, która będzie oferowała usługi zarządzania aktywami z Polski.
Zobacz więcej

Pionierzy State Street Bank, którym nad Wisłą zarządza Scott Newman, będzie jedną z pierwszych zagranicznych instytucji, która będzie oferowała usługi zarządzania aktywami z Polski. Fot. Tomasz.Gotfryd

— To jedna z pierwszych zagranicznych instytucji finansowych, która będzie oferować usługi zarządzania aktywami z Polski. Taką ofertę ma HSBC, a związane z tym usługi realizują także BNY Mellon i BBH. ABSL już kilka lat temu szacował, że przy sprzyjających przepisach centra usług oferujące usługi bankowe, finansowe i inwestycyjne stworzą 100 tys. miejsc pracy — mówi Paweł Panczyj z ABSL, Związku Liderów Sektora Usług Finansowych.

Na początek State Street zatrudni zarządzających aktywami: specjalistów w obszarze wsparcia i obsługi inwestycji, ryzyka, zarządzania funduszami i ich dystrybucji oraz operacji. Nie podaje ich liczby, ale można szacować, że do końca roku zbuduje kilkudziesięcioosobowy zespół.

— To kamień milowy w historii firmy. Nie tylko otwiera dodatkowe możliwości wzrostu w regionie, ale także stwarza większą elastyczność w zarządzeniu operacjami w skali globalnej. Polska była naturalnym wyborem dzięki dostępności wysoko wykwalifikowanej kadry — mówi Cuan Coulter, dyrektor State Street Global Advisors na region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Poza Polską State Street ma centra usług w Indiach i Chinach. Nowy dział oznacza, że State Street wejdzie do kolejnego biurowca w Krakowie. Dziś w stolicy Małopolski zatrudnia 3 tys. osób w trzech biurach, a w Gdańsku w jednym ma 1,5 tys. pracowników.

— Hub, który otwieramy w Krakowie, jest istotnym strategicznie centrum rozwoju. Z niecierpliwością oczekuję możliwości podjęcia współpracy z polskimi kolegami i poznania ich świeżych pomysłów i rozwiązań, które z pewnością wniosą do naszej firmy — mówi Cuan Coulter. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane