Statoil chce zwiększyć eksport gazu do Europy

(Tadeusz Stasiuk)
20-10-2006, 13:55

Norweski koncern Statoil planuje zwiększenie eksportu gazu na rynek europejski o 10 mld metrów sześciennych rocznie .

Norweski koncern Statoil planuje zwiększenie eksportu gazu na rynek europejski o 10 mld metrów sześciennych rocznie - informuje ukazujący się w Oslo dziennik "Aftenposten".

Koncern chce zwiększyć wydobycie na polu Troll, uruchamiając znajdujące się tam kolejne złoża, aby mieć dostęp do zasobów liczących 320 mld m sześciennych gazu.

Pole Troll jest największym eksploatowanym obecnie podmorskim polem gazowym w Europie. Zawiera 60 proc. norweskich, dostępnych zasobów gazu. Zbudowano je przed 10 laty, a ostatnio gaz jest stamtąd przesyłany do Wielkiej Brytanii, uruchomionym oficjalnie w poniedziałek gazociągiem Lanegeled, długości 1200 km.

Jednak po oddaniu do eksploatacji w przyszłym roku pola gazowego Ormen Lange, uwolniony gaz z pola Troll będzie mógł być skierowany gdzie indziej. Statoil ma w tej dziedzinie, według "Aftenposten", kilka koncepcji. Jedna z nich - to transport gazu do Wielkiej Brytanii nowym rurociągiem, biegnącym z wielkiego terminalu brzegowego Kollsnes na zachód od Bergen.

Możliwe jest też przesyłanie gazu do któregoś z krajów europejskich. Sieć rurociągów biegnących z Kollsnes obejmuje Niemcy, Holandię oraz Francję. Gaz wysyłany z Kollsnes dociera także do odbiorców w Czechach, Belgii, Austrii i Hiszpanii.

Może jednak stać się i tak, że gazem tym zostanie zasilony terminal w Korstoe, z którego planuje się budowę gazociągu do zachodnich rejonów Szwecji. Z tą inwestycją Polska wiąże plany dotyczące ewentualnego przedłużenia rurociągu do polskiego brzegu.

Statoil podejmie ostateczną decyzję w sprawie wykorzystania dodatkowego gazu z pola Troll w przyszłym roku. Decyzja o rozpoczęciu inwestycji zapadnie przed latem 2007 r., a jej zakończenie planuje się na 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Statoil chce zwiększyć eksport gazu do Europy