Czytasz dzięki

Stawki najmu poszły w dół

opublikowano: 20-05-2020, 22:00

W kwietniu w 11 z 15 dużych miast przeciętne koszty najmu zmniejszyły się w porównaniu do cen z marca, wynika z analizy Expandera i Rentier.io.

Zdaniem Jarosława Sadowskiego z Expandera na sytuację na rynku najmu długoterminowego w kwietniu wpływ miał wysyp dużej liczby mieszkań wcześniej oferowanych na doby na Airbnb i Bookingu.

„Trudną sytuację potęgował brak najemców, gdyż np. studenci powyjeżdżali do rodzimych miast. Podobnie postąpili młodzi, którzy stracili pracę. Część najmujących odczuła istotny spadek dochodów. Powyższe sprawiło, że w kwietniu aż w 11 z 15 analizowanych miast przeciętne ceny najmu zmalały w porównaniu do cen z marca tego roku. W przypadku Gdańska, Wrocławia, Warszawy i Częstochowy była to kontynuacja spadków zapoczątkowanych już w marcu” — komentuje analityk Expandera.

Największe spadki zanotowano w Białymstoku i Wrocławiu, gdzie średnia stawka najmu spadła w miesiąc o odpowiednio 7,7 i 4,4 proc. Jak szacuje Expander, stopa zwrotu brutto z najmu obniżyła się w kwietniu do 6,6 proc. w skali roku, przy czym założono brak pustostanów i problemów z płatnościami od najemców.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane