Stołeczne magazyny zachęcają niskimi cenami

Radosław Górecki
18-03-2003, 00:00

Warszawa uplasowała się na 22 miejscu w światowym rankingu najdroższych lokalizacji magazynowych na świecie. W 2002 r. była na 19 miejscu — oznacza to, że wynajem powierzchni magazynowej jest relatywnie do innych lokalizacji coraz tańszy.

Raport „Business Space Across the World” (Powierzchnia biznesowa na świecie), opracowany przez analityków z międzynarodowej firmy Cushman & Wakefield Healey & Baker, przedstawia najdroższe lokalizacje magazynowe na świecie. W tegorocznej edycji wzięto pod uwagę 122 lokalizacje w 38 krajach.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że najdrożej za powierzchnię magazynową trzeba zapłacić w Wielkiej Brytanii — tu za jeden metr kwadratowy powierzchni przemysłowej trzeba płacić 264 EUR rocznie. Drugie miejsce zajmują USA, a konkretnie San Francisco, gdzie przedsiębiorcy korzystający z magazynów płacą 206 EUR za 1 mkw. rocznie.

Największym zaskoczeniem okazała się wysokość czynszów w Moskwie. Analitycy twierdzą, że w 2002 r. ilość powierzchni magazynowej w tym mieście podwoiła się.

Wydawać by się mogło, że czynsze powinny spadać, a w najgorszym przypadku utrzymać się na takim samym poziomie. Tymczasem stało się odwrotnie — opłaty za magazyny w Moskwie mimo rosnącej podaży wzrosły aż o 89 porc., do poziomu 162 EUR za 1 mkw. rocznie, co spowodowało, że stolica Rosji znalazła się na trzecim miejscu pod względem wysokości czynszów na świecie.

Cieszyć mogą się natomiast działający w Polsce przedsiębiorcy, którzy w tym roku zamierzają wynająć magazyny. W Warszawie czynsze są stabilne. W rankingu najdroższych lokalizacji stolica Polski uplasowała się dopiero na 22 pozycji - o trzy miejsca niżej niż przed rokiem, ponieważ w innych miastach oplaty poszły w górę. Roczne opłaty za 1 mkw. magazynu wynoszą obecnie 69 EUR.

Warto zauważyć, że w 2002 r. magazyny, które powstawały były budowane głównie w tzw. systemie build-to suit, czyli na konkretne zamówienie. Zmniejszyła się więc drastycznie podaż powierzchni spekulacyjnej, co zdaniem analityków prowadzi do zmniejszenia się współczynnika powierzchni niewynajętej.

Analitycy nie zaobserwowali symptomów poważnego kryzysu, ale zapowiadają, że najemcy nadal będą szukać oszczędności, a to może doprowadzić do przemieszczania się firm w obrębie Europy

— Czynsze za powierzchnię magazynową utrzymywały się na lepszym poziomie niż zakładaliśmy. Tylko połowa badanych krajów odnotowała ich obniżenie, w jednej trzeciej państw nastąpił wzrost, a w pozostałych krajach czynsz utrzymywał się na stałym poziomie. Przewidujemy, że nadal popyt będą kreowały głównie firmy logistyczne. Najemcy będą szukać oszczędności i przenosić swą działalność w regiony o niskich kosztach produkcji, czyli do Chin i Europy Środkowej — uważa David Hutchings, szef Departamentu Europejskich Studiów i Analiz w Cushman & Wakefield Healey & Baker.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Stołeczne magazyny zachęcają niskimi cenami