Stopy procentowe w Rosji bez zmian

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 18-12-2020, 13:06

Bank centralny Rosji utrzymał referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie na trzecim z rzędu posiedzeniu. Ostrzegł, że wzrost inflacji może ograniczyć perspektywy dalszego luzowania polityki pieniężnej.

Moskwa, Rosja
Moskwa, Rosja
Artur Janas/Pixabay

Główna stopa procentowa została utrzymana na najniższym w historii poziomie 4,25 proc., po obniżkach o 200 punktów bazowych na początku tego roku. To decyzja zgodna z przewidywaniami 40 z 44 ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów.

Bank centralny wstrzymał dalsze poluzowywanie polityki pieniężnej, gdy załamanie rubla zaczęło przekładać się na inflację. Według szacunków, do 14 grudnia wskaźnik wynosił 4,7 proc., a do końca roku może wzrosnąć do 4,9 proc.

Wzrost inflacji stał się w Rosji kwestią polityczną, a prezydent Władimir Putin w zeszłym tygodniu nakazał rządowi podjęcie pilnych działań w celu obniżenia cen podstawowych artykułów spożywczych.

Według prognoz Banku Światowego, gospodarka Rosji skurczy się w 2020 roku o 4 proc. W 2021 roku wzrost ma sięgnąć 2,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane