Strabag wygrał z drogową dyrekcją

opublikowano: 15-02-2018, 22:00

Krajowa Izba Odwoławcza nie zgodziła się na wyłączenie z kontraktów przepisów Kodeksu cywilnego.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) chciała wyłączyć z kontraktów trzy artykuły Kodeksu cywilnego. Wówczas przedsiębiorcy nie mogliby w sądzie dochodzić roszczeń, zmieniać warunków lub zrywać umowy, nawet jeśli nastąpiły nieprzewidziane, nadzwyczajne zdarzenia mogące skutkować rażącą stratą. Dyrekcja uznała, że skoro w kontraktach przewidziana jest waloryzacja, przepisy Kodeksu cywilnego można wyłączyć. Zapisy specyfikacji przetargowych zaskarżył jednak do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) Strabag. Wczoraj zapadł wyrok.

Feralny zapisDostaliśmy właśnie z GDDKiA projekt wzorcowej umowy, skorygowany przez Prokuratorię Generalną, który mamy omówić na spotkaniu rady ekspertów, planowanym na 3 marca, by stosować go we wszystkich zamówieniach dyrekcji. Jest w nim zapis zakwestionowany obecnie przez KIO – mówi Rafał Bałdys, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Zobacz więcej

Feralny zapisDostaliśmy właśnie z GDDKiA projekt wzorcowej umowy, skorygowany przez Prokuratorię Generalną, który mamy omówić na spotkaniu rady ekspertów, planowanym na 3 marca, by stosować go we wszystkich zamówieniach dyrekcji. Jest w nim zapis zakwestionowany obecnie przez KIO – mówi Rafał Bałdys, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Fot. Marek Wiśniewski

— Odwołanie zostało uwzględnione. Izba w składzie trzyosobowym nakazała zamawiającemu wykreślenie postanowienia z wzoru umowy — informuje Magdalena Grabarczyk, rzecznik KIO. Chodzi o wzór umowy z przetargu, który zaskarżył Strabag. Tymczasem GDDKiA chciała stosować sporne zapisy we wszystkich kontraktach.

— Dostaliśmy właśnie z GDDKiA projekt wzorcowej umowy, skorygowany przez Prokuratorię Generalną, który mamy omówić na spotkaniu rady ekspertów, planowanym na 3 marca, by stosować go we wszystkich zamówieniach dyrekcji. Jest w nim zapis zakwestionowany obecnie przez KIO — mówi Rafał Bałdys, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu