Strajk pilotów kosztuje SAS 60 mln EUR

opublikowano: 28-05-2019, 12:08

Odwołano ponad 4000 lotów, co dotknęło ponad 380 000 podróżnych. Teraz w jego wyniku linie lotnicze SAS poinformowały o milionowych stratach, podaje Spiegel.de.

Kilkudniowy strajk pilotów kosztował skandynawskie linie lotnicze SAS ponad 60 mln EUR. Poinformowała spółka publikując wyniki kwartalne.

ARC

Sześciodniowy strajk na rzecz wyższych płac i lepszego czasu pracy doprowadził do odwołania ponad 4000 lotów pod koniec kwietnia, co dotknęło ponad 380 tys. podróżnych.

W całym drugim kwartale SAS odnotował stratę przed opodatkowaniem w wysokości 114 mln EUR. Jest to ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Strajk, powiedział szef firmy Richard Gustafson, dołożył się do istniejących problemów SAS.

Firma od lat zmaga się z ostrą konkurencją, rosnącymi cenami ropy naftowej, słabą koroną szwedzką i wysokimi kosztami personelu w Skandynawii. Wynik, jak powiedział Gustafson, był "daleki od zadowalającego".

Strajk pilotów trwał od 26 kwietnia do 2 maja i zakończył się trzyletnim porozumieniem. Piloci otrzymają w tym roku podwyżkę płac w wysokości 3,5 proc., a następnie trzy i cztery procent w kolejnych latach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane