Stratę odrobimy w 5-6 miesięcy

Michał Ferenc
opublikowano: 11-05-2012, 00:00

KOMENTARZ

Fundusz Idea Premium jest sprzedawany jako fundusz oferujący wysoką płynność i jednocześnie rentowność charakterystyczną dla obligacji korporacyjnych. W związku z tym struktura portfela przygotowana jest do znacznych wahań cen aktywów. Fundusz nigdy nie szukał wyższej rentowności kosztem niższej płynności. 50 proc. portfela to płynne aktywa: 30 proc. to obligacje skarbowe, a 20 proc. euroobiligacje, czyli obligacje korporacyjne, notowane na eurorynku. Struktura ta nie uległa zmianie pomimo ostatnich umorzeń i jest gwarantem wysokiej płynności funduszu.

Zobacz także

W kwietniu na wynikach zaciążyło spisanie wartościobligacji DSS do zera. Starta z tego tytułu to 3,51 proc. Bez tego wynik za kwiecień sięgałby +0,44 proc. Fundusz, nawet przy najczarniejszym scenariuszu, że spisanego do zera DSS nie uda się odzyskać nawet częściowo, jest w stanie odrobić stratę w 5-6 miesięcy. Zmienność wynikająca z sytuacji rynkowej w długim terminie nie zaburza stopy zwrotu z portfela, która oscyluje wokół 8 proc. Oczywiście liczymy na to, że forma upadłości DSS zostanie zmieniona z likwidacyjnej na dającą możliwość zawarcia układu z wierzycielami, i to, że uda się odzyskać pieniądze zainwestowane w obligacje.

Fundusz Idea Premium przez wiele lat należał do czołówki funduszy gotówkowych. Każde z ostatnich sześciu lat kończył wśród trzech najbardziej zyskownych funduszy w grupie. Obecny odpis sprowadza jego historyczne osiągnięcia w najgorszym razie do reszty grupy. Wypracowanie zysku 3,51 proc., które pokryłoby straty na DSS, historycznie zabierało funduszowi 5 miesięcy.

W konsekwencji przeceny jednostki Idea Premium, wynikłej ze spisania obligacji DSS do zera, zarząd Idea TFI oraz Departament Zarządzania Aktywami DM IDMSA odbył wiele spotkań z największymi uczestnikami funduszu oraz sieciami sprzedaży. Celem spotkań było wyjaśnienie sytuacji oraz nakreślenie możliwych scenariuszy rozwoju w spółce DSS, w związku z ogłoszeniem upadłości likwidacyjnej przez sąd gospodarczy w Warszawie. Wszyscy uczestnicy funduszu byli zainteresowani tym, z jakim prawdopodobieństwem oraz w jakim horyzoncie czasowym możliwe jest całkowite lub częściowe odzyskanie wartości związanych z obligacjami DSS.

Rozważamy możliwość poprawienia komunikacji z inwestorami za pomocą comiesięcznego publikowania listy największych pozycji funduszu.

Michał Ferenc

zarządzający Idea TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Ferenc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu