Studia bez tytułu to nie studia

opublikowano: 21-09-2021, 20:00

NIK podała w wątpliwość wykształcenie wiceprzewodniczącej KNF. Szef nadzoru nie zgodził się z izbą, ale zastępczynię i tak stracił

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie zastrzeżenia do wykształcenia Dagmary WieczorekBartczak zgłosiła NIK
  • jakie stanowisko w tej sprawie zajął szef KNF
  • dlaczego w przeszłości NIK nie miała wątpliwości w sprawie wykształcenia innych wysokich urzędników KNF

21 lipca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) w dniu swoich 15. urodzin przedstawiła pierwszą w historii strategię. Jacek Jastrzębski, jej przewodniczący, jeszcze przed prezentacją dokumentu w wylewnych słowach pożegnał Dagmarę Wieczorek-Bartczak, zastępczynię, która dzień wcześniej złożyła rezygnację z funkcji na ręce premiera. Były kwiaty i krótkie przemówienia. Dagmara Wieczorek-Bartczak do kierownictwa urzędu weszła trzy lata wcześniej, przejmując odpowiedzialność za pion ubezpieczeniowy. Jako powód dymisji podała przyczyny osobiste.

Kiedy urzędnik w ten sposób uzasadnia rezygnację, dość często przyczyny mają inne źródło. Tak też jest w przypadku byłej wiceprzewodniczącej KNF.

Pod koniec wakacji na rynku pojawiła się pogłoska, że powodem rezygnacji Dagmary Wieczorek-Bartczak są względy formalne. Otóż Najwyższa Izba Kontroli (NIK) w trakcie kontroli zauważyła, że wiceprzewodnicząca ma nieodpowiednie wykształcenie. Zgodnie z ustawą o KNF kandydaci na przewodniczącego oraz jego zastępców muszą okazać dyplom ukończenia studiów prawniczych lub ekonomicznych. Z dostępnego publicznie CV Dagmary Wieczorek-Bartczak wynika, że ukończyła matematykę na Uniwersytecie Łódzkim oraz podyplomowe studia ekonomiczne w SGH. Jeśli głębiej poszukać w bazach danych, okaże się, że skończyła również studia doktoranckie w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH.

Dwie ekspertyzy:
Dwie ekspertyzy:
Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF, zamówił dwie ekspertyzy prawne w sprawie wykształcenia podwładnej. Obydwie rozwiewały wątpliwości NIK. Mimo to Dagmara Wieczorek-Bartczak postanowiła podać się do dymisji.
Grzegorz Kawecki

Matematyka to za mało

Z naszych informacji wynika, że poszło właśnie o doktorat. Skrupulatni kontrolerzy z NIK wychwycili, że wiceprzewodnicząca co prawda studia ukończyła, ale nie zrobiła doktoratu — złożyła i nie obroniła pracy doktorskiej. Klasyczny przypadek Aleksandra Kwaśniewskiego, który absolutorium na Politechnice Gdańskiej dostał, jednak magisterium nie obronił. Kontrolerzy uznali, że studia bez tytułu nie są studiami wymaganymi przepisami i wiceprzewodnicząca nie spełnia formalnych warunków wymaganych dla tego stanowiska. NIK zwróciła się do przewodniczącego KNF o rozważenie tej sprawy pod kątem prawidłowości powołania zastępcy.

Adresat nie jest do końca właściwy, gdyż decyzje personalne dotyczące kierownictwa urzędu leżą w gestii premiera. Według naszych informacji Jacek Jastrzębski poinformował zainteresowaną o zastrzeżeniach NIK. Miał jej też przekazać, że nie podziela wątpliwości izby i jest za pozostaniem jej na stanowisku. Dagmara Wieczorek-Bartczak sama jednak zdecydowała się odejść z KNF.

— W momencie powołania na stanowisko zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Dagmara Wieczorek-Bartczak spełniała wszystkie niezbędne przesłanki określone w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym, aby pełnić tę funkcję, także w zakresie wymaganego wykształcenia, czyli legitymowała się wyższym wykształceniem ekonomicznym uzyskanym w ramach ukończenia studiów w szkole wyższej — twierdzi Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

Marketingowiec tak, informatyk nie

Sprawa z wykształceniem wiceprzewodniczącej jest o tyle ciekawa, że prof. Lesław Gajek, wieloletni szef pionu ubezpieczeń, powołany na stanowisko w 2008 r., a odwołany w 2015 r., podobnie jak Dagmara Wieczorek-Bartczak jest z wykształcenia matematykiem. Nikt nie kwestionował jego kwalifikacji do sprawowania nadzoru nad ubezpieczeniami.

Takich przypadków departament compliance w KNF ma na sumieniu więcej. Andrzej Stopczyński, szef nadzoru nad bankami w latach 2008-12, miał co prawda doktorat, ale z fizyki. Zrobił również MBA, ale nie zmienia to faktu, że ani ekonomistą, ani prawnikiem nie jest.

— Dobry matematyk, statystyk jest dla KNF kimś cenniejszym niż prawnik czy ekonomista, bo ma większe kompetencje w zakresie rachunku prawdopodobieństwa i szacowania ryzyka — mówi były wysoki urzędnik KNF.

Zwraca uwagę na niedopasowanie przepisów do wymogów KNF: kierownicze stanowisko w urzędzie może sprawować absolwent marketingu i zarządzania albo specjalista od prawa pracy, natomiast specjalista od cyberbezpieczeństwa, czyli obszaru o coraz większym, wręcz kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania nadzoru.

Wątpliwości zgłoszone przez NIK w związku z wykształceniem wiceprzewodniczącej mogą mieć konsekwencje prawne dla samego urzędu i sektora finansowego. Tak w każdym razie wynika z pogłosek krążących po rynku, według których jeden z banków spółdzielczych podważa decyzje podejmowane z udziałem Dagmary Wieczorek-Bartczak w piśmie skierowanym do KNF. Jacek Barszczewski nie chce się do nich odnosić. Stwierdził natomiast, że „Urząd KNF pozyskał zewnętrzne opinie prawne, jednoznacznie potwierdzające wcześniejszą ocenę urzędu, że Dagmara Wieczorek-Bartczak wypełnia ustawowe przesłanki dotyczące posiadania wyższego wykształcenia ekonomicznego. W tym kontekście dywagacje odnoszące się do możliwości potencjalnego podważania decyzji KNF wydanych z udziałem Dagmary Wieczorek-Bartczak są całkowicie bezprzedmiotowe”.

Kłopot z zastępcami

Warto dodać, że była szefowa pionu ubezpieczeń w urzędach nadzorczych pracowała od 1996 r., z dwuletnią przerwą w latach 2016-18, kiedy przeszła do firmy EY.

W ostatnich latach KNF nie ma szczęścia do kierownictwa. Od 2016 r. dwukrotnie zmienił się przewodniczący (Marek Ch. w atmosferze skandalu). Były już dwie zmiany na stanowisku szefa pionów bankowego i ubezpieczeniowego. Teraz będzie trzecia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane