Stworzenie specjalizacji morskiej to dobra decyzja

opublikowano: 18-11-2015, 22:00

Gospodarka morska została włączona do systemu Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. W ocenie przedstawicieli branży to dobre posunięcie.

Krajowe Inteligentne Specjalizacje (KIS) to wyznaczone przez Ministerstwo Gospodarki branże, których rozwój ma zapewnić tworzenie innowacyjnych rozwiązań, zwiększanie wartości dodanej polskiej gospodarki oraz podnoszenie jej konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Decyzją Ministerstwa Gospodarki z 28 października 2015 r. do już istniejących specjalizacji dodano gospodarkę morską. Nową specjalizację podzielono na trzy główne działy: projektowanie, budowa i konwersja jednostek pływających, projektowanie, budowa i przebudowa konstrukcji morskich i przybrzeżnych oraz procesy i urządzenia wykorzystywane na potrzeby logistyki opartej o transport morski i śródlądowy. Rada Interesantów Portu Gdynia poparła decyzję ministerstwa,bo uznała, że pozwoli to na skuteczne wsparcie wielu innowacyjnych przedsięwzięć oraz na wzmocnienie i rozwój polskiej gospodarki morskiej, ponieważ zwiększy szanse realizacji projektów wpisujących się w zakres tematyczny KIS na dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

— Włączenie gospodarki morskiej do Krajowych Inteligentnych Specjalizacji to dobry krok, którego pozytywne skutki odczuwalne będą nie tylko w firmach sektora morskiego.

Rozwój innowacyjnych technologii w logistyce może pozytywnie wpłynąć na kondycję branży i na konkurencyjność całego polskiego handlu zagranicznego dzięki możliwości zmniejszenia czasu i kosztów dostaw — uważa Krzysztof Szymborski, przewodniczący Rady Interesantów Portu Gdynia. Rada Interesantów Portu Gdynia została powołana w 1997 r. jako organ doradczy Zarządu Morskiego Portu Gdynia. W jej skład wchodzą przedstawiciele prawie 40 przedsiębiorstw działających w porcie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane