Surowiec nie do podrobienia

opublikowano: 24-11-2014, 00:00

Ze względu na cenę w branży budowlanej i meblarskiej zastępuje się drewno innymi materiałami. Nie zawsze jest to jednak proste.

Branża budowlana jest największym w Polsce odbiorcą drewna i wyrobów z tego surowca, które stanowią jeden z podstawowych elementów konstrukcji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Z drewna olchowego i modrzewiowego deweloperzy wykonują elewacje, a na niektórych osiedlach montują także drewniane żaluzje.

Produkcja okien drewnianych jest bardziej czasochłonna i pracochłonna niż okien z PVC. To wszystko wpływa na finalną cenę produktu – tłumaczy Rafał Gierszewski, dyrektor ds. handlowych firmy Drutex.
Zobacz więcej

WYŻSZA PÓŁKA:

Produkcja okien drewnianych jest bardziej czasochłonna i pracochłonna niż okien z PVC. To wszystko wpływa na finalną cenę produktu – tłumaczy Rafał Gierszewski, dyrektor ds. handlowych firmy Drutex. ARC

Włókna, cement...

Nie oznacza to jednak, że dla drewna nie ma zamiennika. Taką funkcję pełnią m.in. płyty włókno-cementowe, dotychczas kojarzone głównie z pokryciami dachowymi obiektów inwentarskich, zaś obecnie coraz częściej wykorzystywane w elewacjach budynków mieszkalnych.

— Płyty włókno-cementowe doskonale sprawdzają się w każdym rodzaju budownictwa — zarówno w obiektach o charakterze publicznym i przemysłowym, jak i segmencie mieszkaniowym, dlatego coraz częściej są wykorzystywane do wykańczania fasad. Na rynku jest bogata oferta takich płyt. Różnorodność kolorów i wzorów sprawia, że wygląd elewacji będzie cieszyć oczy najbardziej wybrednych osób — zapewnia Marcin Pakuła, doradca techniczny z firmy Cembrit. Płyty włókno-cementowe charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne, np. na działanie wody, co zapobiega rozwojowi grzybów. Dzięki swoim parametrom technicznym sprawdzają się zarówno przy bardzo niskich temperaturach, jak i w upalne dni.

— Warto jednocześnie wspomnieć, że produkty te są niepalne, odporne na zniekształcenia i przyjazne dla środowiska,natomiast ich cena, w porównaniu z naturalnym kamieniem czy drewnem, jest zdecydowanie niższa — tłumaczy Marcin Pakuła.

...tworzywa...

Drewno traci popularność także w sektorze stolarki, gdzie surowiec ten zarówno w Polsce, j a k i w całej Europie zastępuje się coraz częściej tańszymi wyrobami z PCV. — Zasadniczy wpływ na cenę stolarki drewnianej ma koszt zakupu surowca oraz złożony proces produkcyjny i technologiczny. Nowoczesne okna drewniane wytwarza się z kantówki klejonej warstwowo na grubość i łączonej na długość. Profile obrabia się, klei, szlifuje, gruntuje, maluje, a następnie okuwa. Proces produkcyjny jest więc bardziej czasochłonny i pracochłonny niż w przypadku produkcji okien z PVC.

To wszystko wpływa na finalną cenę produktu — tłumaczy Rafał Gierszewski, dyrektor ds. handlowych firmy Drutex.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w branży meblarskiej, gdzie o alternatywę dla drewna nie jest już tak łatwo.

— Surowiec ten możemy zastąpić tylko w wąskim zakresie — dotyczy to głównie stołów i krzeseł, w których zamiast drewna stosuje się np. plastik, szkło lub metal. Pozostałe elementy, takie jak płyta wiórowa MDF, czy sklejka są wykonywane z materiałów drewnopochodnych i, przynajmniej na skalę masową, nie stosuje się ich zamienników — tłumaczy Piotr Leżoń, ekspert Agata Meble.

W polskim meblarstwie najczęściej wykorzystuje się drewno dębowe, sosnowe i bukowe. Z dębu przeważnie wykonuje się meble, okleiny i fornir meblowy. Natomiast z sosny i buku — szkielety mebli tapicerowanych, ramy stelaży i okleiny.

... metal i szkło

— Udział w rynku mebli wyprodukowanych w całości ze szkła, plastiku czy metalu jest niewielki.Są to raczej produkty uzupełniające, czyli stoliki, regały i półki. Surowce inne niż drewno wciąż najczęściej występują jako dodatkowe elementy, czyli zawiasy metalowe, prowadnice, uchwyty, drzwi szklane, itp. — wyjaśnia Piotr Leżoń.

Jak twierdzi, zainteresowanie materiałem, z którego został wyprodukowany mebel, uzależnione jest m.in. od gustu klienta i ceny produktu. Rodzaj surowca najważniejszy jest dla osób wybierających naturalne materiały oraz tych klientów, którzy kupują meble z wyższej półki cenowej.

— Jest to grupa osób, która chce dokładnie wiedzieć, jaki produkt nabywa, dlatego często pytają o surowiec. Jednak bez względu na preferencje, wszystkich klientów łączy to, że materiał, z którego został wykonany mebel, musi być dobrej jakości oraz powinien być estetycznie i solidnie wykończony — sumuje Piotr Leżoń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu