Susza spowodowała ponad miliard zł strat

PAP, DI
opublikowano: 13-08-2019, 22:00

1 mld 87 mln 955 tys. zł - na taką kwotę szacuje straty spowodowane przez tegoroczną suszę Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Straty oszacowało 1298 komisji powołanych przez wojewodów, które działają w 1250 gminach. Komisje nadal pracują. Według stanu na 31 lipca susza rolnicza występuje we wszystkich monitorowanych uprawach, czyli zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka i chmielu. Poza odszkodowaniami producenci rolni mogą się ubiegać o preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, poręczenia i gwarancje spłaty kredytów bankowych oraz o pomoc z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w opłaceniu bieżących składek. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może odroczyć i rozłożyć na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, a wójtowie, burmistrzowie i prezydenci — udzielać ulg w podatku rolnym.

134 289 W tylu gospodarstwach rolnych zanotowano suszę…

1805,5 tys. ha ...na takiej powierzchni wystąpiła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu