Svenska Handelsbanken trenuje nad Wisłą

Marlena Gałczyńska
opublikowano: 27-03-2003, 00:00

Bank Svenska Handelsbanken Polska ma w naszym kraju zaledwie 100 klientów, jednak większość z nich to szwedzkie przedsiębiorstwa działające na naszym rynku.

Dla Svenska Handelsbanken Polska była pierwszym krajem Europy Środkowej i Wschodniej, w którym bank zainwestował. Wybór od początku był jasno uzasadniony.

— Polska jest dla szwedzkich inwestorów jednym z najważniejszych celów w obrębie morza Bałtyckiego. Działa tu już około 900 szwedzkich firm, z których wiele jest już naszymi klientami. Nasz bank zainwestował w Polsce, ponieważ podążał za swoimi klientami — wyjaśnia Raimo Juhani Valo, prezes Svenska Handelsbanken Polska.

Od sukcesu polskiej inwestycji zależeć będą dalsze przedsięwzięcia banku w tym rejonie Europy.

— Polska oferuje dość stabilną bazę dla inwestowania, zarówno polityczną, jak i gospodarczą. Polskie prawo bankowe zostało dobrze dostosowane do standardów UE, a sam polski sektor bankowy jest bardzo konkurencyjny. Negatywnym czynnikiem psującym klimat inwestycyjny jest biurokracja, która jeszcze nasili się po przystąpieniu Polski do Unii — twierdzi Raimo Juhani Valo.

Svenska Handelsbanken Polska odnotował w 2001 r. zysk netto wysokości 3,9 mln zł, a rok później już 4,5 mln zł. Obecna strategia banku skupia się na obsłudze przedsiębiorstw skandynawskich.

Jeśli te założenia okażą się słuszne, spółka w ciągu najbliższych pięciu lat otworzy w Polsce dziesięć oddziałów, które zajmą się także obsługą klientów detalicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marlena Gałczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Svenska Handelsbanken trenuje nad Wisłą