Światło i ruch w zdrowym biurze

opublikowano: 23-07-2018, 22:00

Nowy certyfikat dostaną budynki jasne i prowokujące do zrzucania kalorii

Niewłaściwe oświetlenie może prowadzić do zmęczenia, pieczenia oczu czy bólów głowy, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie i efektywność w pracy. Dlatego wkraczająca obecnie do Polski certyfikacja budynków w standardzie WELL traktuje światło jako osobną kategorię, jedną z siedmiu badanych — chodzi o dostęp do światła dziennego, jakość sztucznego i komfort wizualny.

Właściciel budynku może też zostać doceniony za dofinansowanie roweru czy organizowanie sportowych drużyn pracowniczych, zachęcających do regularnej aktywności — mówi Bartosz Marcol, starszy konsultant ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Arup Polska.
Wyświetl galerię [1/2]

PUNKTY ZA AKTYWNOŚĆ:

Właściciel budynku może też zostać doceniony za dofinansowanie roweru czy organizowanie sportowych drużyn pracowniczych, zachęcających do regularnej aktywności — mówi Bartosz Marcol, starszy konsultant ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Arup Polska. Fot. Marek Wiśniewski

— Podczas certyfikacji mierzy się intensywność światła dziennego lub sztucznego na stanowiskach pracy, by wspomóc regulację naszego wewnętrznego zegara biologicznego. Zbadano, że osoby pracujące z dostępem do światła dziennego śpią o 46 minut dłużej niż pracujące na stanowisku pracy bez okna, a sen jest kluczowy dla zdrowia — mówi Bartosz Marcol, starszy konsultant ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Arup Polska, ekspert i trener certyfikacji WELL.

W przypadku wieżowca Varso, budowanego przez HB Reavis w Warszawie i ubiegającego się o ten certyfikat, doskonały dostęp światła naturalnego mają zapewnić okna o wysokości aż 3 metrów. Architekci zaprojektowali biura tak, aby trzy czwarte powierzchni przeznaczonej do pracy znajdowało się w odległości mniejszej niż 7,5 metra od okna.

— Przy takim założeniu zapewniona będzie odpowiednia do pracy liczba luksów pochodzących ze światła naturalnego przez większość dni w roku, zgodnie z certyfikacją WELL. Żaluzje pozwolą dopasować intensywność nasłonecznienia do indywidualnych potrzeb. Oświetlenie sztuczne będzie miało odpowiednią barwę i natężenie, a także nie będzie powodować efektu olśnienia — mówi Ewelina Grodzicka, specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju w HB Reavis.

Odpowiednia barwa

Niedawno naukowcy wykryli w oku człowieka nowy fotoreceptor, zwany melanopsyną, odpowiedzialny za regulację rytmów biologicznych człowieka, czyli określający, kiedy powinien być aktywny, a kiedy szykować się do spoczynku. Reaguje on na barwę światła: kiedy jest niebieska — czujemy się bardziej pobudzeni, kiedy żółta i pomarańczowa — myślimyo spoczynku. W świetle dziennym do wczesnego popołudnia dominuje barwa niebieska, a później, kiedy przeważają cieplejsze, dopada nas znużenie.

— Odkrycia te mają bardzo praktyczne zastosowanie w przypadku oświetlenia biura sztucznym światłem. Kiedy wracamy po lunchu, zwłaszcza gdy na dworze robi się ciemniej, możemy zwiększyć natężenie światła sztucznego z dominującą barwą niebieską w widmie, aby pobudzić się do działania. Jeśli ktoś chce już wejść w tryb relaksu, może użyć tzw. ciepłej bieli — światła, w którego widmie dominują kolory żółte i pomarańczowe — mówi dr Paweł Morawski, fizyk, wykładowca akademicki, pracujący w firmie Signify (znanej wcześniej jako Philips Lighting).

Specjaliści z firmy Skanska od lat pracowali nad coraz bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami związanymi z oświetleniem. Kilka lat temu chodziło przede wszystkim o zmniejszenie poboru energii — pojawiły się czujniki ruchu i natężenia światła dziennego, zrezygnowano ze światła fluorescencyjnego na rzecz LED.

— Obecnie w budynkach takich jak biurowiec Spark, który otrzyma certyfikat WELL, stosujemy rozwiązania dostosowujące oświetlenie m.in. do pory dnia. System tunable white, dostarczany przez Signify, pozwala na dostosowanie oświetlenia w budynku nie tylko do ilości światła zewnętrznego, ale i wykonywanych czynności — wyjaśnia Adam Targowski, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska.

Istotne jest też zarządzanie światłem w przestrzeni (aby było rozproszone i równomierne) oraz zapewnienie możliwości spoglądania przez okno. Adam Targowski powołuje się na badania naukowe, według których spojrzenie w dal, oderwanie wzroku od komputera i elementów wnętrza biura, pomaga w ponownym skupieniu się i poprawia samopoczucie.

Ruch to zdrowie

Standard WELL promuje też ruch przy każdej okazji. Eksperci szukają sposobówodejścia od siedzącego trybu pracy. Bardzo tanim rozwiązaniem są odpowiednio przygotowane klatki schodowe. Dawniej często wstydliwie ukryte, słabo oświetlone, szerokie na tyle, na ile wymagają tego przepisy przeciwpożarowe, w projektach WELL mają wręcz zachęcać do korzystania z nich. Estetyczne, doświetlone, z elementami sztuki (np. muralami), z muzyką w tle, a jeśli to możliwe — z ładnym widokiem za oknami.

Audytorzy WELL zwracają także uwagę na przyjazność budynków dla pieszych. Liczą się np. alejki w pobliżu biurowca, zachęcające do spacerowania w przerwie od pracy.

— Centralne położenie Varso w pobliżu punktów usługowych uzyskało „walk score” na poziomie 98 proc. Oznacza to, że użytkownicy i goście budynku będą mogli załatwić wiele spraw w zasięgu pięciu minut spacerem, bez konieczności korzystania z samochodu. Kluczowy jest też dostęp do komunikacji publicznej. Varso będzie mieć bezpośrednie połączenie z Dworcem Centralnym, a spacer do stacji metra Rondo ONZ zajmie zaledwie kilka minut — mówi Ewelina Grodzicka.

W przypadku certyfikatu WELL Core & Shell kluczowe jest popularyzowanie zajęć sportowych. Aktywni fizycznie pracownicy szybciej się regenerują i mniej chorują. Dzięki regularnym ćwiczeniom wzrasta m.in. zdolność koncentracji i zapamiętywania oraz kreatywność, a obniża się poziom stresu. Siłownie i baseny w pobliżu czy choćby karty wstępu na zajęcia sportowe dla pracowników są w cenie. Na dodatkowe punkty w certyfikacji mogą liczyć obiekty, które zapewniają bezpieczne miejsca do przechowywania rowerów i narzędzia do ich naprawy, a także szafki i prysznice.

Skanska już w poprzednich biurowcach tworzyła siłownie, organizowała zajęcia z jogi i inne ćwiczenia. Teraz standardem stają się rozwiązania zastosowane w Sparku — sale do ćwiczeń, np. stretchingu i relaksu, oraz poręcze do gimnastyki na zewnątrz, w strefach ogólnie dostępnych dla pracowników i mieszkańców. Dla rowerzystów przewidziano wygodne miejsca postojowe, prysznice i szafki, a także specjalną windę na parking, dostosowaną do transportu jednośladów.

Z kolei w Varso powstanie aż 750 miejsc dla rowerów, w budynku znajdą się też szatnie i prysznice, a w sąsiedztwie przebiegać będzie ścieżka rowerowa. Pracownicy będą mogli na miejscu skorzystać z centrum fitness. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu