Świetlana przyszłość blockchaina

opublikowano: 10-12-2018, 22:00

Wydatki na rozproszone bazy danych w ciągu najbliższych lat będą rosły w rekordowym tempie. Potencjał wdrożeń widać również w Polsce.

Według firmy doradczej International Data Corporation (IDC), poziom inwestycji w blockchain osiągnie w 2018 r. 1,5 mld USD. Do 2022 r. wydatki na tę technologię będą rosły w tempie 70 proc. rocznie. Z kolei firma analityczna Gartner określiła globalną wartość rozwiązań blockchainowych na ponad 176 mld USD do 2025 r., i przewiduje, że do 2030 r. przekroczy ona 3,1 bln USD. Z badania Deloitte’a, które objęło ponad tysiąc menedżerów czołowych firm Ameryki Północnej, Europy Zachodniej i Chin, wynika, że 39 proc. z nich zainwestuje w tym roku 5 mln USD w technologię blockchain. 84 proc. uważa też, że tzw. łańcuch bloków znajdzie zastosowanie w głównym nurcie biznesu. Technologii w kontekście branży telekomunikacyjnej przyjrzała się natomiast firma informatyczna IBM.

W badaniu uczestniczyło 147 operatorów — 36 proc. z nich planuje wdrożenie lub już wdraża blockchain. Technologię testuje się w wielu branżach: finansach, ubezpieczeniach, handlu detalicznym, przemyśle, opiece zdrowotnej i sektorze publicznym. Uwierzył w nią m.in. hiszpański bank Santander transferujący pieniądze pomiędzy niektórymi krajami za pomocą blockchaina ripple i francuski ubezpieczyciel Axa sprzedający polisy podróżne za pomocą aplikacji opartej o blockchain ethereum.

— W otaczającym nas świecie odkrycie blockchaina jest tym, czym było wynalezienie komputera do dokonywania skomplikowanych obliczeń. Od tego momentu nastąpił rozkwit usług bankowych i rozwój bankowości. Dziś technologia szykuje nam kolejną przejażdżkę rollercosterem w przyszłość. Zmieni się dosłownie wszystko — od prostych operacji, po globalne zaawansowane procesy rozliczeniowe — mówi Marcin Chruściel, przewodniczący Komitetu Fintech przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), która śledzi blockchainowe postępy w kraju.

W raporcie opracowanym przez PIIT pojawiły się przykłady wykorzystania tej technologii w Polsce. Najpopularniejszy to blockchainowy trwały nośnik umożliwiający przesyłanie klientom dokumentów w formie cyfrowej — np. mailem. Odejście od fizycznych nośników, takich jak papier, płyta CD/DVD, pendrive, przyniesie bankom wielomilionowe oszczędności, dlatego rozwiązanie wdrożył już PKO BP we współpracy z Coinfirmem, brytyjsko-polskim start-upem. Bankom spółdzielczym technologię dostarczy Asseco, polska firmainformatyczna. Z kolei Alior Bank pracuje nad trwałym nośnikiem samodzielnie. Zdecydowało się na niego też Biuro Informacji Kredytowej (BIK), którego partnerem jest Billon, polski firntech. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych uruchomił projekt eVoting umożliwiający zdalne głosowanie akcjonariuszom danej spółki, a spółka informatyczna Atende pracuje nad blockchainowym rozwiązaniem umożliwiającym integrację danych pacjentów placówek medycznych. Ponadto, na naszym rynku zastosowanie mogą znaleźć zagraniczne projekty, takie jak platforma do planowania i kontrolowania dostaw w obiegu żywności — rozwiązanie opracowała amerykańska sieć supermarketów Walmart we współpracy z IBM czy baza zabezpieczająca przed zdublowanym factoringiem opracowana przez niemiecką firmę GFT. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy