Synthos inwestuje w najnowszą technologię

Barbara Warpechowska
opublikowano: 14-06-2013, 00:00

Synthos reaguje na tendencje w motoryzacji i inwestuje w instalację wytwarzającą kauczuk do produkcji nowoczesnych opon.

Spółka rozpoczyna w Oświęcimiu budowę linii produkcyjnej kauczuków do opon z lepszą przyczepnością i zmniejszających zużycie paliwa. Technologia oparta jest na licencji Goodyear. Wartość inwestycji wynosi 568 mln zł, z czego dofinansowanie z funduszy unijnych to prawie 147 mln zł. Dzięki niej powstanie ponad 160 miejsc pracy. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w Oświęcimiu odbędzie się w poniedziałek.

Inwestycja pozwoli spółce wprowadzić na rynek innowacyjny produkt — kauczuk SSBR. Będzie on otrzymywany dzięki technologii, na którą licencję sprzedała Synthosowi firma The Goodyear Tire & Rubber Company. Zdolności produkcyjne instalacji będą wynosiły 90 tys. ton rocznie. Kauczuki SSBR produkowane z wykorzystaniem tej technologii stosowane są w produkcjinowoczesnych opon letnich i zimowych. Opony wykonane z ich użyciem, w porównaniu do wytworzonych z użyciem tzw. kauczuków emulsyjnych (E-SBR) charakteryzują się lepszą przyczepnością do nawierzchni i umożliwiają zmniejszenie zużycia paliwa dzięki niższym oporom toczenia. Własności te poprawiają w znacznym stopniu bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Jak pokazują analizy, rynek na te opony będzie rozwijał się w tempie wyższym niż na opony tradycyjne, co wynika z prowadzonej w krajach rozwiniętych, w tym w Unii Europejskiej, polityki klimatyczno-energetycznej i redukcji emisji CO 2. Znalazło to odzwierciedlenie w prawodawstwie obejmującym tzw. etykietowanie opon.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane