System zdemolował plan lotów

DI
opublikowano: 25-08-2015, 22:00

Niewychwycony w porę błąd oprogramowania może być przyczyną wielkich strat. Przekonały się o tym amerykańskie linie i porty lotnicze.

Elektronika bywa zawodna. Także w podróży. Amerykański Federalny Urząd Lotnictwa (FAA) przyznał, że niedostatecznie przetestowana aktualizacja systemu zarządzania ruchem lotniczym na Wschodnim Wybrzeżu USA była powodem odwołania setek połączeń z Baltimore i Waszyngtonu.

FAA dodał, że przejściowe problemy związane z nową aktualizacją spowodowały spadek lokalnego ruchu lotniczego 17 sierpnia o 28 proc. Błąd został szybko wychwycony. Problem w tym, że stało się to podczas pracy, a nie podczas testów. FAA docieka teraz z dostawcą systemu, dlaczego błąd nie został odkryty wcześniej, na etapie sprawdzania aktualizacji.

— Dziś od jakości programów i systemów informatycznych zależy coraz więcej w życiu zwykłego człowieka. Błędy lub niedociągnięcia informatyków mogą przekładać się zarówno na drobne niedogodności, jak i na kwestie bardzo ważne — majątek, czas, zdrowie, a nawetżycie ludzkie. Dlatego bardzo ważne jest, aby właściciele poszczególnych systemów starannie sprawdzali wykorzystywane przez nich rozwiązania IT — mówi Tomasz Szadkowski, prezes firmy Soflab Technology.

Najlepszą metodą jest w tym przypadku realizacja profesjonalnych testów oprogramowania, które pozwalają naprawić błędy, zanim nastąpi awaria. Najskuteczniejsze jest wykorzystanie specjalistycznych firm i organizacji niezależnych od twórców systemów. — Koszty właściwego testowania są znacznie mniejsze niż potencjalne straty wynikające z awarii — przekonuje Tomasz Szadkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu