Sytuacja na rynkach 1 lutego

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 01-02-2021, 12:27

Giełdy w Azji zaczęły nowy miesiąc od wzrostów, co tym samym zaważyło na sentymencie na FX - w poniedziałek rano bilans dla dolara jest mieszany, a zmiany niewielkie. Najsilniejsze są Antypody i funt, których zmiana nie przekracza 0,3 proc., a najsłabsze frank, euro, ale i też chiński juan.

Wpływ na chińską walutę mogły mieć słabsze odczyty PMI z Chin, utrzymujące się problemy z krótkoterminową płynnością na rynku wymagające kolejnych działań Ludowego Banku Chin, a także kolejne naruszenia przestrzeni powietrznej nad Tajwanem przez chińskie samoloty. Według odczytów PMI dla przemysłu cofnął się w styczniu do 51,3 pkt, a usługowy zszedł do 52,4 pkt. Poza tzw. rządowymi danymi, słabo wypadły też szacunki Caixin - te dla przemysłu pokazały spadek do 51,5 pkt. Nadal pozostajemy wprawdzie w obszarze ekspansji, ale to za chwilę może zacząć budzić większy niepokój.

W temacie COVID nadal mamy dużą ostrożność decydentów, którzy w większości przypadków wydłużają obowiązujące restrykcje, chociaż w Wielkiej Brytanii imponuje tempo szczepień (blisko 600 tys. osób tylko w sobotę), a w Nowym Jorku rozważane jest częściowe otwarcie restauracji od 14 lutego, jeżeli sytuacja pandemiczna na to pozwoli.

Wątkiem wartym uwagi mogą być doniesienia, jakoby grupa 10 republikańskich senatorów wysłała sygnał do prezydenta Bidena, że mogłaby poprzeć niektóre z pandemicznych rozwiązań zawartych w jego pakiecie stymulacyjnym wartym 1,9 bln USD. Dobrze, że strony chcą rozmawiać, pytanie na ile Demokraci wykorzystają fakt, że Partia Republikańska zaczyna się dzielić na różne frakcje.

EURUSD - PMI bez większego znaczenia

Dzisiejsze odczyty indeksów PMI dla przemysłu w Europie w zasadzie wpisują się we wcześniejsze szacunki, co nie daje dodatkowego impulsu dla euro. W efekcie EURUSD pozostaje wokół 1,21. Na uwagę zasługują słowa niemieckiej członek EBC Isabel Schnabel, której zdaniem nie ma ryzyka nadmiernego wzrostu inflacji (co jest m.in. odniesieniem się do ostatnich styczniowych danych z Niemiec). Mamy też informacje z Włoch, gdzie partia Italia Viva wyraziła swoje zainteresowanie budową szerokiej koalicji dla nowego rządu, do której nawoływał premier Conte, który zrezygnował kilka dni temu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Czekamy na popołudniowe dane ISM dla przemysłu. Zobaczymy też, czy rynek podchwyci jakoś wątek związany z negocjacjami wokół pakietu fiskalnego prezydenta Joe Bidena - grupa 10 republikańskich senatorów jest gotowa do rozmów nad niektórymi ustawami.

Technicznie jednak układ na wykresie nie jest pozytywny. Kilka dni temu popyt miał trudności z powrotem ponad 1,2176. Ostatnio już problemy pojawiły się przy 1,2130-35. Dzienny oscylator RSI9 zakręca w dół, co może sugerować chęć ponownego przetestowania okolic minimów ze stycznia przy 1,2052 i 1,2057 i ewentualnie ich naruszenia.

Okiem analityka - początek nowego?

Nowy miesiąc to na rynku pośrednio początek nowego rozdziału w księdze, która zapisuje się na bieżąco. Możemy odrzucić już wątek przepływów związanych z końcówką miesiąca, a którymi można było czasami tłumaczyć krótkoterminowe ruchy i wahania sentymentu. Niemniej to, co wniosków po zeszłym tygodniu jest kilka. Po pierwsze rynek przestał zwracać uwagę na to co mówi FED, bo ten nie wnosi (na razie) nic nowego. Po drugie w centrum uwagi staje się proces szczepień od którego uzależnia się to, czy za kilka miesięcy zobaczymy ożywienie w globalnej gospodarce. Tu nieraz pojawiają się problemy natury logistycznej, ale ważniejsze staje się coś innego. Pytania o skuteczność szczepionki w walce z mutacjami COVID, które prędzej czy później staną się dominujące. Tutaj optymizm jest nieco wymuszony, co jednocześnie może sprawiać, że ryzyko w którym proces nabycia tzw. populacyjnej oporności będzie znacznie dłuższy, niż się to zakłada, nie jest do końca uwzględnione w wycenie wielu, ryzykownych aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane