Sytuacja na rynkach 29 stycznia

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 29-01-2021, 12:51

Huśtawka nastrojów trwa nadal. Wczorajsze odbicie na Wall Street było wyraźne, ale pod koniec handlu połowa z tego ruchu została wymazana. Dzieła dopełniły pesymistyczne nastroje inwestorów azjatyckich i w efekcie S&P500 dzisiaj rano był tam gdzie wczoraj o tej porze.

Uwagę zwracają doniesienia o problemach z płynnością w Chinach - stawki stopy overnightrepo są najwyższe od 6 lat mimo, że Ludowy Bank Chin wstrzyknął w system ponad 100 mld CNY. Te turbulencje dotykają bardziej giełdę w Szanghaju, gdyż juan pozostaje stabilny.

W amerykańskich mediach w nagłówkach dominuje nadal sprawa "armii Reddita". Szum, jaki się wytworzył, oraz podejmowane działania (temat trafił nawet do Senatu, a zajmuje się nim już organ nadzorczy, czyli SEC), pozwala sądzić, że wątek będzie pomału wyciszany i rynki powrócą do starych schematów.

Z informacji makro wczoraj po południu zwracałem uwagę na zaskakująco wysoką inflację HICP w styczniu w Niemczech, co może mieć średnioterminowy wpływ na notowania euro. Dzisiaj rano uwagę powinny przykuć informacje związane z możliwymi zmianami w polityce Banku Japonii. W dokumencie prezentującym opinie po styczniowym posiedzeniu tego gremium znalazły się zalecenia, co do rozważenia zmian w polityce kontroli krzywej rentowności pozwalające na większą tolerancję dla wahań rentowności 10-letnich obligacji rządowych, a także zmian w nabywaniu ETF-ów w ramach programu skupu aktywów. Efekt? Jen jest dzisiaj najsłabszą walutą w gronie G-10 tracąc ponad 0,3 proc. wobec dolara.

Amerykańska waluta znów dzisiaj dominuje, choć zmiany nie są wielkie. W statystykach jest coraz więcej przypadkowości będącej wypadkową huśtawki na rynkach w ostatnich dniach.

Okiem analityka - gdzie jest normalność?

Szaleńcze wzrosty niektórych śmieciowych spółek w USA, które mają miejsce tylko dlatego, że zostały wytypowane na internetowych forach spekulacyjnych ze względu na duże zaangażowanie instytucji grających na ich spadki. Wyraźny wzrost cen srebra tylko dlatego, że tłum podchwycił wpis o jego mocno zaniżonej wycenie, czy też dzisiejszy ruch na bitcoinie mający uprzedzić potencjalny tweet dość aktywnego ostatnio Elona Muska. Czy to jeszcze jest rynek, czy już kompletna spekulacja? Na tym tle rynek walutowy jawi się jako oaza normalności, chociaż wahania ryzyka uderzają w postaci odprysków na bardziej wrażliwych walutach, jak Antypody, korony skandynawskie, czy też funt. Co dalej? Elementy rynkowego puzzle gdzieś nam się gubią...

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W piątek nieco zaskakujący jest wzrost rentowności amerykańskich obligacji, który doprowadził do wymazania spadków po "gołębim" przekazie FED ze środy wieczór. Jednocześnie pojawia się pytanie, czy wczorajsze zgaszenie odbicia na Wall Street nie jest aby zapowiedzią wydłużenia korekty na pierwsze dni lutego. W tle mamy dalej otwarte wątki związane z procesem szczepień na COVID i skutecznością podawanych specyfików. Zwłaszcza w kontekście potencjalnych mutacji wirusa. Nieco zapomniane jest też ryzyko geopolityczne, tymczasem z dzisiejszych doniesień wynika, że zachodni wywiad donosi o tym, że Chiny przeprowadzają symulacje wojenne zakładające atak na amerykańskie lotniskowce na Morzu Południowochińskim. Wprawdzie są one nierzeczywiste, ale jest to sygnał, że sytuacja wokół Tajwanu robi się coraz bardziej napięta. Jest to element pokazu siły wobec nowej administracji Bidena, która w najbliższych miesiącach będzie musiała podejmować trudne decyzje, gdyż Chiny będą chciały zrobić wszystko, aby zredefiniować obecne relacje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane