Sytuacja na rynkach 3 listopada

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 03-11-2020, 12:35

Wtorek przynosi słabszego dolara, co ma związek z niezłymi nastrojami na rynkach akcji (Wall Street pomógł niezły odczyt ISM dla przemysłu w październiku), a także próbą rozegrania wygranej Joe Bidena w wyborach prezydenckich (prowadzi w sondażach).

Pierwsze wyniki zaczną spływać dzisiaj w nocy. Inwestorzy nie biorą jednak pod uwagę scenariusza w którym wstępne wyniki pokażą niewielką różnicę w głosach i konieczne będzie zliczenie tych, które zostały wysłane pocztą.

Najlepiej radzą sobie dzisiaj te waluty, które wczoraj były słabe - jak rosyjski rubel (bardziej liczy się ropa, niż Biden, który przecież może nałożyć dodatkowe sankcje na Moskwę), czy też meksykańskie peso. W grupie G-10 prym wiedzie korona norweska, która wczoraj była outsiderem (dzięki lepszym nastrojom), a za nią plasują się dolar australijski, oraz nowozelandzki. Dzisiaj w nocy Bank Australii zdecydował się na poluzowanie polityki, ale ruchy były zgodne z oczekiwaniami (cięcie głównej stopy o 15 p.b. do 0,1 proc., oraz zwiększenie skali programu skupu aktywów o 100 mld AUD w ciągu najbliższego pół roku). Kluczowe okazały się jednak słowa prezesa Philip'aLowe'a, który dał do zrozumienia, że bank centralny nie myśli o ujemnych stopach procentowych.

OKIEM ANALITYKA - W cieniu wyborów

Opublikowane wczoraj po południu dane makro z USA pokazały, że amerykańska gospodarka radzi sobie coraz lepiej pomimo szalejącej pandemii. Indeks ISM dla przemysłu poszedł w październiku wyraźnie w górę, a wraz z nim jego składowe jak zatrudnienie, czy nowe zamówienia. To pokazuje, że biznes wcale nie czeka na czwarty pakiet fiskalny, a gospodarka może się dobrze kręcić też bez nadmiernej ingerencji polityków. W perspektywie kolejnych tygodni te argumenty mogą bardziej świadczyć za dolarem, niż innymi walutami, zwłaszcza, że Europa zaczyna tonąć w lockdownach, które niechybnie odbiją się na danych makro, a banki centralne będą przygotowywać się do poluzowania polityki. W zeszłym tygodniu taki ruch w grudniu zapowiedział Europejski Bank Centralny, a w najbliższy czwartek pewne posunięcia może wdrożyć też Bank Anglii. Na tym tle posiedzenie FOMC (też w czwartek) może stać w pewnym kontraście - Jerome Powell najpewniej tradycyjnie wspomni o tym, że decydenci pozostają w gotowości, ale nowych szczegółów raczej nie zaprezentuje.

Dlaczego, zatem dolar teraz traci? Logika rynków bywa pokrętna, niemniej wiele zdaje się wskazywać na to, że mamy do czynienia z krótką korektą. Mamy próbę dyskontowania wyniku wyborów w USA przy założeniu, że pełnię władzy przejmują Demokraci - oczywiście na bazie ogólnodostępnych sondaży, które jednak zawiodły w 2016 r. Niewykluczone jednak, że rynek może przereagować po pierwszych exitpolls, a później kiedy przewaga Bidena zacznie topnieć, zobaczymy ruch w stronę bezpiecznych przystani...

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane